tirsdag, 02 juli 2019 08:28

Rødt vil ha omkamp om etterlønn til avgått helsetopp

Skrevet av
Partiet Rødt reagerer etter at administrerende direktør Bjørn Erikstein fikk beholde en sluttavtale verd 2,2 millioner kroner etter at han valgte å gå frivillig fra jobben. Partiet Rødt reagerer etter at administrerende direktør Bjørn Erikstein fikk beholde en sluttavtale verd 2,2 millioner kroner etter at han valgte å gå frivillig fra jobben. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Partiet Rødt vil at helseminister Bent Høie må svare på hvorfor en helsetopp ved Oslo universitetssykehus fikk sluttpakke når han frivillig sluttet i jobben.

Nestleder Marie Sneve Martinussen i Rødt reagerer på at administrerende direktør Bjørn Erikstein ved Oslo universitetssykehus fikk beholde en avtale verdt om lag 2,2 millioner kroner etter at han frivillig valgte å slutte i jobben, skriver Dagsavisen.

Nå ber hun helseminister Bent Høie vurdere saken i lys av et vedtak fra 15. mai i fjor der Stortinget ba regjeringen vurdere helseforetakenes bruk av sluttvederlag når det er den avgåtte lederen som selv har tatt initiativ til å gå.

– Det blir stadig tydeligere at det har utviklet seg en ukultur i toppen av offentlig forvaltning hvor ledere og styrer gir hverandre lønn og vilkår av en annen verden, sier Martinussen.

Styreleder Gunnar Bovim ved Oslo universitetssykehus forsvarte avtalen med Erikstein, ved å vise til gjeldende retningslinjer, i en artikkel i Dagsavisen fredag.

Martinussen mener at det i så fall er retningslinjene det er noe galt med, og som må endres.

– I dag er det slik at for 90–95 prosent i Norge, gjelder et sett med arbeidsregler, mens det for resten er en helt annen lønn med helt andre regler, sier hun.

Andre saker å lese

Over 40 drept i gjengangrep i Haiti

25-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Over 40 drept i gjengangrep i Haiti

Mer enn 40 mennesker har mistet livet i gjengangrep i en by nær Haitis hovedstad Port-au-Prince, opplyser den lokale ordføreren.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig lekkasje fra fjernvarmeanlegget i Hønefoss

24-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kraftig lekkasje fra fjernvarmeanlegget i Hønefoss

En kraftig vannstråle står flere meter til værs etter en lekkasje fra Vardars fjernvarmeanlegg i Hønefoss. Fjernvarmevannet kan holde svært høy temperatur, og folk bør holde god avstand til både...

Les mer i RingeriksAvisa

Politiske partier med milliardinntekter i 2025

24-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Politiske partier med milliardinntekter i 2025

I fjor var samlede inntekter for de politiske partiene i Norge nesten 1,05 milliarder kroner. Det er første gang milliarden er nådd. Ikke-offentlige bidrag har en økende andel.

Les mer i RingeriksAvisa

Dronning Sonja uteblir fra Gardens drilloppvisning på Slottsplassen onsdag

24-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Dronning Sonja uteblir fra gardens drilloppvisning på Slottsplassen onsdag, fremgår det av kongehusets offisielle program.

Les mer i RingeriksAvisa