torsdag, 27 juni 2019 21:57

Forbruksgjeldsregister lansert

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(2 Stemmer)

Gjeldsregisteret, som skal holde oversikt over usikret gjeld som forbrukslån og kredittkortgjeld, ble lansert torsdag.

Gjeldsregisteret AS er ett av to selskaper som for et år siden fikk konsesjon til å opprette et register som skal gi bedre og raskere kredittvurderinger og gi full oversikt over lånesøkeres usikrede gjeld.

Evry, som eier det nye registeret, har latt NRK få en sniktitt på tallene. De viser at 567.000 nordmenn har kredittkortgjeld som det løper renter på. Renten er ofte på opptil 20 prosent. 175.000 av oss har forbrukslån, inkludert noen få låntakere som har flere millioner i slike lån. Det er flest menn som har gjeld, og de mellom 40 og 60 har mest.

Over 150 finansforetak skal rapportere inn forbrukslån til det nye registeret. Ved lanseringen er 50 av disse på plass, og de står for 80 prosent av volumet, opplyser Gjeldsregisteret AS i en pressemelding.

– Vi er stolte over å kunne lansere Gjeldsregisteret. Finansforetakene får nå en fullstendig oversikt over nordmenns forbrukslån, og i kombinasjon med annen relevant økonomisk informasjon, kan det treffes bedre og grundigere beslutninger, sier konsernsjef Per Hove i Evry. Han er også styreleder i Gjeldsregisteret AS, som altså er et datterselskap av Evry.

NTB

Andre saker å lese

Brann i avfallsanlegg i Fluberg

09-05-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Det brant kraftig i restavfall på et avfallsanlegg i Fluberg i Søndre Land i Innlandet natt til lørdag. Brannmannskaper fra Gjøvik, Vestre Toten og Søndre Land bidro i slokkearbeidet.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - flere boligsalg over seks millioner

09-05-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - flere boligsalg over seks millioner

Den første uken i mai har bydd på høy aktivitet i boligmarkedet i Ringerike. Ullerålsgata 54 topper oversikten med et salg på 6,5 millioner kroner, mens flere andre boliger også...

Les mer i RingeriksAvisa

Sjokkhopp på billettene til VM-finalen – sjekk den nye prisen

08-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Sjokkhopp på billettene til VM-finalen – sjekk den nye prisen

Fifa har tredoblet prisen på de beste tilgjengelige gjenværende billettene til sommerens VM-finale. Ny pris: 304.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

«Jon blir bonde» enda en sesong

08-05-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

«Jon blir bonde» enda en sesong

Det blir en tredje sesong av den populære dokumentarserien «Jon blir bonde» med Jon Almaas og kona Ellen på Brårud gård. Det bekrefter TV Norge.

Les mer i RingeriksAvisa