torsdag, 14 mai 2015 09:08

Historiene vi helst vil glemme

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Behandlingen av sanatoriebarn, sigøynere, homofile og samer er blant historiene du møter i den unike utendørsutstillingen ”Nasjonal skittentøyvask” hos Eidsvoll 1814 i sommer. Med symbolfylte snorer er det hele lenket til statuen av selveste Henrik Wergeland.

UTSTILLING: Nasjonal skittentøyvask 9. mai til 12. juli.

Rett ved parkeringen foran Eidsvollsbygningen står Henrik Wergeland på sokkel og skuer utover landskapet. Tilsynelatende idyllisk og lett å passere. Men stopp opp – Wergeland har noe viktig å fortelle oss.

Her står utstillingen ”Nasjonal skittentøyvask” som åpnet lørdag 9. mai. Frem til 12. juli kan alle besøkende og forbipasserende få et innblikk i historiene vi helst vil glemme. Om stigmatisering, ekskludering og usynliggjøring, både før og nå. Historiene om samfunnets behandling av de som faller utenfor.

MED WERGELAND I SPISSEN

”Nasjonal skittentøyvask” består av plakatutstillingen ”BRUDD 2014” som ble laget til grunnlovsjubileet 2014. Med utgangspunkt i denne, har kunstner og scenograf Ola Skjenneberg skapt en lenke til Henrik Wergeland. Bokstavelig talt.

– I utstillingen står Henrik Wergeland i front for saken og har knyttet seg til disse historiene. Innholdet på tørkesnorene mellom han og historiene er symbolikk som jeg håper skal skape ytterligere refleksjoner og reaksjoner, sier kunstner Ola Skjenneberg.

På tørkesnorene får man se alt fra tysk piggtråd med røde pyntehjerter fra IKEA til stamtavler og brukte kaffekopper med mynter.

– Det er en provokasjon på grensen mot det banale, men som jeg håper bidrar til å sette disse viktige historiene i en ny kontekst, legger Skjenneberg til.

MULIGHET FOR HANDLING

Utstillingen har et eget tørkestativ hvor publikum selv kan skrive ned og henge opp sin ”skittentøyvask”.

For besøkende som føler et behov for å kunne gi noe tilbake har Eidsvoll 1814 inngått et samarbeid med Kirkens Bymisjon. Der kan man sende en sms og gi 40 kroner til en middag til rusavhengige.

”Sterke, vonde og viktige historier. Riktig og viktig utstilling – anbefales. Den frembringer skamfullhet, ettertanke og klump i halsen”, var blant de første publikumsreaksjonene på utstillingen.

Hvorfor velger Eidsvoll 1814 å bringe historiene i denne utstillingen frem?

– Vi i Eidsvoll 1814 tror at historiene i utstillingen kan skape en moralsk beredskap slik at vi alle har med oss både hode og hjerte i møte med mennesker og situasjoner som utfordrer oss i vår trygge hverdag, sier direktør ved Eidsvoll 1814, Erik Jondell.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

Svenskekongen fyller 80 år: feires og filmatiseres

28-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Svenskekongen fyller 80 år: feires og filmatiseres

Når Kong Carl XVI Gustaf fyller 80 år torsdag, er det folkefest i Sverige. Den svenske kongefamilien har mye til felles med den norske, men er også svært ulik. – Få...

Les mer i RingeriksAvisa

Krona i medvind: – Kan være gunstig å bestille feriereiser nå

27-04-2026 Økonomi NTB - avatar NTB

Krona i medvind: – Kan være gunstig å bestille feriereiser nå

Den norske krona fortsetter stadig å styrke seg mot utenlandsk valuta. Ekspertene er samstemte om at det kan være lurt å bestille årets ferier nå.

Les mer i RingeriksAvisa

Nedgang i antall selvmord i Norge

27-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nedgang i antall selvmord i Norge

I alt 656 mennesker tok livet sitt i Norge i fjor, en nedgang fra året før, viser ferske tall fra FHI. Kirkens SOS mener det psykiske helsetilbudet må styrkes.

Les mer i RingeriksAvisa

Subbet inn mange millioner på en helg

27-04-2026 Sport NTB - avatar NTB

Subbet inn mange millioner på en helg

Golfduoen Kristoffer Reitan og Kristoffer Ventura fortsatte storspillet på siste dag av parturneringen Classic of New Orleans. Det holdt til delt 2.-plass.

Les mer i RingeriksAvisa