tirsdag, 12 mars 2019 22:45

Kraftig nedgang i reklameinntekter

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Inntektene fra reklame har falt kraftig i årets to første måneder, især for TV-markedet. Inntektene fra reklame har falt kraftig i årets to første måneder, især for TV-markedet. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Fallet i reklameinntektene for TV-markedet fortsetter og har gått ned rundt 120 millioner kroner fra februar i fjor til i år.

Lineær-TV har i januar og februar en markedsandel på 39,3 prosent, mot en andel på 41,3 prosent i samme periode i fjor.

Det viser tall fra Mediebarometeret.

Norske mediebyråer kjøpte til sammen reklame for 1,53 milliarder kroner i januar og februar, en nedgang på 12,1 prosent sammenlignet med samme periode i 2018.

Daglig leder Merete Mandt Larsen i Mediebyråforeningen sier TV er den store taperen i årets to første måneder. Hun mener nedgangen trolig skyldes nedgang i TV-seere, spesielt i de mest attraktive målgruppene for annonsører.

Kinoreklame og utendørsreklame var blant vinnerne i fjor. I årets to første måneder falt inntektene for kinoreklame 12,5 prosent og utendørsreklame 9 prosent sammenlignet med samme periode i 2018. Radio fortsetter å tape terreng slik de gjorde i hele 2018, og har en tilbakegang på 19,6 prosent.

Mens dagspresse faller med 10,3 prosent, faller ukepresse med hele 21,6 prosent.

Også inntektene for reklame på internett falt i starten av det nye året. Nedgangen er på 7,6 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

 

Sist redigert fredag, 15 mars 2019 10:14
NTB

Andre saker å lese

Millionregn på Glimt og Viking etter Europa-suksess – sjekk utbetalingene

16-10-2026 Sport NTB - avatar NTB

Millionregn på Glimt og Viking etter Europa-suksess – sjekk utbetalingene

Bodø/Glimts råsterke 1-0-seier mot Borussia Dortmund i Champions League onsdag sendte nærmere 23 millioner kroner rett inn på klubbkontoen. Viking tjente også godt denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa

Fotgjenger involvert i hendelse med bil på Rabbaveien

15-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En fotgjenger ble involvert i en hendelse med en personbil på Rabbaveien i Ullerål i Hønefoss torsdag formiddag.

Les mer i RingeriksAvisa

Johaug røper maratonplan: – Det er stort

15-10-2026 Sport NTB - avatar NTB

Johaug røper maratonplan: – Det er stort

Therese Johaug (38) bekrefter at hun løper Valencia maraton i desember.

Les mer i RingeriksAvisa

Hatefulle ytringer skrevet på inngangsdør i Hønefoss

14-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet har opprettet sak etter at det ble oppdaget tagging med det som ble oppfattet som hatefulle ytringer på en inngangsdør til en bolig i Hønefoss sentrum. Sør-Øst politidistrikt fikk melding...

Les mer i RingeriksAvisa