onsdag, 20 februar 2019 12:19

FIS godkjente Vikersund-endringene

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)
Vikersundbakken har fått den formelle FIS-godkjenningen. Vikersundbakken har fått den formelle FIS-godkjenningen. Foto: Vegard Wivestad Grøtt / NTB scanpix

Dermed er det formelt bestemt at Vikersund skal arrangere avslutningen av hoppturneringen Raw Air, slik det ble gitt signal om i november.

Skiflygingsbakken i Vikersund har nå fått den endelige skriftlige godkjenningen fra Det internasjonale skiforbundet (FIS).


Siden november i fjor har bakkeinspektører fra FIS kontrollert og godkjent verdens største hoppbakke. Gjennom høsten og vinteren er det blitt jobbet intenst i Vikersund med både papirer og gravemaskiner, forteller styreleder Terje Bråthen i Stiftelsen Vikersund Hoppsenter.

– Vi må takke både FIS og Norges Skiforbund for at vi nå har fått det utfallet vi har håpet og trodd på, sier Bråthen.

Måtte endres

I fjor høst ble det trøbbel da FIS' bakkekomité satte ned foten og strøk skiflygingsbakken fra vinterens terminliste. Årsaken var at Vikersund ikke tilfredsstilte det internasjonale forbundets krav.

Samtidig som det er blitt gjennomført fysiske justeringer i bakken, som ligger i Modum kommune i Buskerud, har Vikersund-arrangøren forberedt selve Raw Air-arrangementet.

– Vi har jobbet med dette hele det siste året, og vi er klare til å gi tusenvis av publikummere en stor opplevelse 15. til 17. mars, sier president Wenche Backe i organisasjonskomiteen i Vikersund.

Vinterens Raw Air-turnering starter i Oslo 8. mars og forflytter seg så til Lillehammer og Trondheim før det skal hoppes i skiflygingsbakken i Vikersund.

NTB

Andre saker å lese

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

11-07-2025 Musikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

Countryartisten Bjøro Håland (81) ble lagt inn på sykehus etter en konsert i Kristiansand.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump varsler Russland-nyhet mandag

11-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump varsler Russland-nyhet mandag

USAs president Donald Trump sier at han kommer med en «stor» Russland-kunngjøring mandag, uten å utdype.

Les mer i RingeriksAvisa

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

11-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

Tilstanden til to av dem som ble tatt til sykehus etter bussbrannen i Nordre Follo, beskrives fortsatt som alvorlig.

Les mer i RingeriksAvisa