tirsdag, 01 september 2015 15:55

Nytt nasjonalt legevaktnummer 116117

Skrevet av
Fra i dag 1. september er det ett felles nummer til legevakt i hele landet: 116117. Fra i dag 1. september er det ett felles nummer til legevakt i hele landet: 116117. Foto: Rebecca Ravneberg/Helsedirektoratet


I dag innføres nytt nasjonalt legevaktnummer i alle kommuner. Uansett hvor du er i landet kan du ringe 116117.

–Jeg er glad for at vi får et felles legevaktnummer. Det vil gjøre legevakttjenesten lettere å nå. Vi unngår tidstap, noe som kan være avgjørende i akutte situasjoner, sier helse- og omsorgsminister Bent Høie.


Før hadde alle kommunene hvert sitt telefonnummer til legevakten, og mange hadde også forskjellige telefonnumre til ulike tider på døgnet.

- Ett felles nummer 116117 er lett å huske, og jeg håper det vil bidra til at tryggheten for folk flest øker, sier Høie.

 Fastlegen skal fremdeles være hovedkontakten inn i helsetjenesten. Legevakten skal hjelpe dersom fastlegen ikke er tilgjengelig. Ved livstruende tilstander skal alle ringe 113.

116117 er europeisk standard for legevakt, og er allerede innført i Tyskland og Østerrike. Nummeret er gratis å ringe.

Andre saker å lese

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

20-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

Vi nærmer oss et nytt rentemøte. Alle med boliglån må snart finregne på renter og mulige økte kostnader.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet advarer mot kø på E18 inn mot Oslo

19-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet advarer mot kø på E18 inn mot Oslo

Samme dag som lokførerne går ut i streik, er det store veiarbeider på E18 inn mot Oslo. Togstreiken gjør køene ekstra lange.

Les mer i RingeriksAvisa

Bil kjørte av veien i Busundveien

19-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til lørdag gikk det ut melding om en trafikkulykke i Busundveien.

Les mer i RingeriksAvisa

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

19-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

Salget av Benterudgata 10 for 8,1 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Tanberglia 8 følger med en kjøpesum på 6,1 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa