mandag, 04 februar 2019 15:12

Frps gruppeleder: – Siktelsen mot Keshvari er svært alvorlig

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Frp bekrefter at stortingsrepresentant Mazyar Keshvari er siktet av politiet. – Siktelsen er svært alvorlig, sier gruppeleder Hans Andreas Limi. Frp bekrefter at stortingsrepresentant Mazyar Keshvari er siktet av politiet. – Siktelsen er svært alvorlig, sier gruppeleder Hans Andreas Limi. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix.

Stortingsrepresentant Mazyar Keshvari ble i helgen pågrepet og siktet for grove trusler. – Svært alvorlig, sier parlamentarisk leder Hans Andreas Limi i Frp.

Keshvari ble i helgen pågrepet og siktet for trusler, ifølge VG. Avisen får opplyst at fornærmede opplevde det som at den 37 år gamle Frp-politikeren bedrev en form for «russisk rullet» med et håndvåpen.

Det skal ha vært alkohol og beruselse inni bildet, og politiet skal ha gjort beslag av våpen.

Keshvari ble løslatt søndag, men siktelsen er opprettholdt.

– Siktelsen mot Keshvari er svært alvorlig. Vi vet han har vært gjennom mye det siste halvåret, og at han har hatt det tungt. Nå må politiet få tid til å gjøre jobben sin, sier Limi i en SMS til NTB.

Etterforskes for bedrageri

Keshvari er allerede under etterforskning av Oslo politidistrikt for bedrageri og har bekreftet at han har innlevert uriktige reiseregninger til Stortinget. Ifølge etterforskningsleder Rune Skjold i bedragerisaken, er det foreløpig ingen sammenheng mellom den og denne siste siktelsen, skriver Dagbladet.

– Vedkommende ble pågrepet i helgen for utøvelse av trusler og holdt i politiarrest fram til søndag, da han ble løslatt, opplyser politiadvokat Tea Sletto Øverseth i Øst politidistrikt til NTB.

Keshvaris forsvarer, advokat Bjørn Stordrange, har ikke besvart NTBs henvendelser, men understreker overfor VG at Keshvari ikke erkjenner straffskyld.

– Vi jobber nå med å kartlegge det nærmere hendelsesforløpet og kan ikke gå ut med detaljer om grunnlaget for siktelsen, sier Øverseth.

Grove trusler

Keshvari er ifølge VG siktet etter paragraf 264 og 263 i straffeloven. Førstnevnte omhandler grove trusler og har en strafferamme på inntil tre års fengsel.

– Ved avgjørelsen av om trusselen er grov skal det særlig legges vekt på om den er rettet mot en forsvarsløs person, om den er fremsatt uprovosert eller av flere i fellesskap, og om den er motivert av fornærmedes hudfarge, nasjonale eller etniske opprinnelse, religion, livssyn, homofile orientering eller nedsatte funksjonsevne, heter det i lovparagrafen.

Politiet vil foreløpig ikke gå nærmere inn på hva slags trusler de mener politikeren har framsatt, eller hvem de var rettet mot.

– Utøvelse av trusler

– Det er utøvelse av trusler. Inntil videre holder vi kortene tett til brystet, og vi vil ikke gå nærmere inn på hva de dreier seg om, sier politiadvokaten.

Politiet vil ikke opplyse hvorvidt politikeren avga forklaring mens vedkommende ble holdt i arrest i helgen. Foreløpig er det ikke aktuelt å framstille politikeren for fengsling.

– Vi vil fortsette å etterforske saken på vanlig vis og med ordinære etterforskningsmetoder. Vi kommer tilbake med ytterligere informasjon dersom vi anser det riktig å gå ut med mer, opplyser politiadvokaten.

Andre saker å lese

Listhaug vil åpne flere nye områder for oljeleting: – Store muligheter

12-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Listhaug vil åpne flere nye områder for oljeleting: – Store muligheter

Frp vil åpne flere områder som i årevis har vært stengt for olje- og gassleting. De vil ha flere av dem inn i 26. konsesjonsrunde – og den vil de...

Les mer i RingeriksAvisa

Seks skip angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet

12-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Seks skip angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet

Minst seks skip er blitt angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet etter at krigen i regionen har gjort handelsskip til mål i konflikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Bensinpriser opp mot 35 kroner literen

12-03-2026 Økonomi NTB - avatar NTB

Bensinpriser opp mot 35 kroner literen

Dagens høye drivstoffpriser er bare begynnelsen på hva vi har i vente dersom krigen mot Iran vedvarer, tror økonomi­professor Kjetil Storesletten.

Les mer i RingeriksAvisa

Senegal dobler straffen for homofili

12-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Senegals nasjonalforsamling har vedtatt en lov som dobler strafferammen for seksuelle forhold mellom personer av samme kjønn til opptil ti års fengsel.

Les mer i RingeriksAvisa