søndag, 16 desember 2018 20:38

Utøyafilm med Europas beste filmfotograf

Martin Otterbeck ble hedret som Europas beste filmfotograf for hans jobb under filmen «Utøya 22. juli». Martin Otterbeck ble hedret som Europas beste filmfotograf for hans jobb under filmen «Utøya 22. juli». Illustrasjonsfoto: Vegard Wivestad Grøtt / NTB scanpix

Martin Otterbeck ble lørdag kveld hedret som Europas beste filmfotograf under European Film Awards (EFA) i Sevilla i Spania.

Fotoprisen fikk han for Erik Poppes film «Utøya 22. juli».

«Martin Otterbecks filmfotografi balanserer på en mesterlig måte en estetisk bekymring til den politiske betydningen av tragedien på Utøya», skriver juryen i sin begrunnelse. De trekker også fram at han brukte et håndholdt kamera.

«Filmfotografen måtte derfor bestemme hva han skulle følge og hva han ikke skulle følge, og skapte dermed en intens seeropplevelse hvor man føler at man er på øya med ungdommene», skriver juryen om består av åtte medlemmer i filmindustrien.

«Det er en farlig økning av høyreekstremisme igjen. Filmindustrien har det overveldende ansvaret å bringe lys inn i de mørke tidene.» avslutter de.

Det er 31. gang at European Film Awards avholdes.

Andre saker å lese

Ordknapp valgkomité i gang med å finne ny LO-leder

02-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Ordknapp valgkomité i gang med å finne ny LO-leder

Valgkomiteen i LO varsler at det kan ta flere dager før de har innstillingen klar om ny LO-leder.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa