onsdag, 05 desember 2018 21:55

To menn tiltalt for underslag og salg i stor våpensak

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Advokat Christian Flemmen Johansen forsvarer den ene av de to som er tiltalt i en sak som omfatter underslag og salg av store mengder våpen fra Forsvaret. Advokat Christian Flemmen Johansen forsvarer den ene av de to som er tiltalt i en sak som omfatter underslag og salg av store mengder våpen fra Forsvaret. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

To menn står tiltalt i en sak som omfatter underslag og salg av store mengder våpen fra Forsvaret. Saken skal opp i Ringerike tingrett på nyåret.

Gjennom elleve år skal den ene mannen ha bestilt våpen og ammunisjon til egen vinning. Mannen nekter straffskyld og sier han er en lidenskapelig våpensamler, melder TV 2.

62-åringen er blant annet tiltalt for grovt underslag, mens en 60 år gammel mann er tiltalt i samme sak.

På flere adresser i Ringerike og i Bærum, alle tilknyttet de tiltalte, har politiet beslaglagt hundrevis av våpen. Flere av våpnene var tidligere levert fra politiet til Forsvaret for destruksjon og dermed ført ut av våpenregisteret.

Den eldste mannen har i lang tid vært ansatt i Forsvaret. Han er tiltalt for grovt underslag av våpen og ammunisjon til en verdi av over 200.000 kroner over elleve år.

Selv beskriver de tiltalte seg som mangeårige samlere med en særlig interesse for våpen- og krigshistorie.

– Min klient stiller seg uforstående til anklagene om underslag. Han erkjenner at han har fått noe og tatt noe, men dette er ting som han og flere med ham har ansett som skrot, sier advokat Christian Flemmen Johansen, som forsvarer den eldste av de to.

Også den yngste mannen, som i tillegg er tiltalt for våpensalg til tre navngitte personer, nekter i hovedsak straffskyld etter tiltalen.

– Han har solgt våpen på messer i henhold til loven, men det er snakk om samlerobjekter, ikke ulovlig våpensalg, sier hans forsvarer, advokat Ole Petter Drevland.

Det er satt av 15 dager til saken som går fra 7. til 25. januar i Ringerike tingrett.

Andre saker å lese

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa

Person alvorlig skadet i ulykke i Valdres

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person er fløyet til sykehus etter at en bil kjørte inn i en murvegg på E16 i Nord-Aurdal i Innlandet. Vedkommende anses som alvorlig skadet, ifølge politiet.

Les mer i RingeriksAvisa