onsdag, 05 desember 2018 08:16

Kvinne dømt til fengsel for å ha bidratt til skattesnusk

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Ifølge dommen sendte kvinnen i perioden 2006 til 2012 inn over 3.000 selvangivelser med uriktige fradragsposter for 202 millioner kroner. Ifølge dommen sendte kvinnen i perioden 2006 til 2012 inn over 3.000 selvangivelser med uriktige fradragsposter for 202 millioner kroner. Illustrasjonsfoto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

En kvinne i 40-årene er i lagmannsretten dømt til seks års fengsel for å ha hjulpet 2.000 personer med skattesnyteri. Straffen er den samme som i tingretten.

Ifølge dommen sendte kvinnen i perioden 2006 til 2012 inn over 3.000 selvangivelser med uriktige fradragsposter for 202 millioner kroner. Dette ville ha gitt 52 millioner kroner mindre i skatteinntekter hvis det ikke hadde blitt oppdaget, skriver Aftenposten.

Kvinnen, som kom fra et sørasiatisk land som barn, har under behandlingen av saken hevdet at hun så på ligningen som en «søknadsprosess» og at hun ikke skjønte at hun gjorde noe kriminelt. Blant dem hun har hjulpet med selvangivelsen, er en mann bosatt på Stovner i Oslo som krevde å få dekket 88.000 kroner i reiseutgifter til jobben i Lørenskog, omtrent ti minutters kjøring unna. Dette omfattet blant annet bruk av ferje.

Kvinnen fra Romerike ble i 2017 dømt til seks års ubetinget fengsel i Nedre Romerike tingrett. Hun vurderer å anke lovanvendelsen i Eidsivating lagmannsrett til Høyesterett, ifølge forsvarer Ulrik Sverdrup-Thygeson.

Andre saker å lese

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

Forsøpling på Norges over 430 rasteplasser har nå fått et så stort omfang at Statens vegvesen går ut med en egen pressemelding om problemet.

Les mer i RingeriksAvisa

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

24-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) reagerer sterkt på USAs tolløkning mot Norge, men avviser at regjeringen planlegger mottoll.

Les mer i RingeriksAvisa