tirsdag, 27 november 2018 09:00

Forbrukerrådet klager Google inn for Datatilsynet

Forbrukerrådet klager Google inn for Datatilsynet AP Photo/Virginia Mayo

Forbrukerrådet mener Google manipulerer brukerne til kontinuerlig overvåking og klager selskapet inn for Datatilsynet for brudd på personvernlovgivningen. Android-brukere blir manipulert til kontinuerlig sporing gjennom utspekulert design, misvisende informasjon og gjentakende masing, hevder Forbrukerrådet , som tirsdag kom med en rapport om saken.

Ifølge rapporten sporer Google brukerne sine gjennom innstillingene «Posisjonslogg» og «Nett- og app-aktivitet», som er en del av alle Google-kontoer. Sporingen er spesielt vanskelig å unngå for alle med Android-telefoner, slik som Samsung og Huawei, fremholder Forbrukerrådet.

Flere teknikker

Ifølge Forbrukerrådet bruker Google flere teknikker for å få forbrukerne til å godta sporing. Det dreier seg blant annet om manipulerende klikkoppsett, skjulte standardinnstillinger, misvisende og ubalansert informasjon, masing og sammenkoblede tjenester og mangel på graderte valg.

– Google behandler enorme mengder lokasjonsopplysninger, som etter vår mening har blitt samlet inn uten lovlig samtykke ved å manipulere brukerne, sier fungerende fagdirektør Gro Mette Moen i Forbrukerrådet.

Når vi har med oss mobilen, kan Google spore hvor vi går, hvilken etasje vi befinner oss i og hvordan vi beveger oss. Disse opplysningene kan settes sammen med for eksempel hva vi søker etter og hvilke nettsider vi besøker.

– Basert på funnene i rapporten «Every step you take» vil Forbrukerrådet og sju andre europeiske forbrukerorganisasjoner nå klage inn Google for brudd på den europeiske personvernlovgivningen, sier Moen.

– Lese nøye

Google har fått se hele rapporten, og pressesjef i Google Norge, Helle Skjervold, sier følgende til NRK i en uttalelse:

– Posisjonsloggen er som utgangspunkt skrudd av, og du kan selv redigere, slette eller sette den på pause når som helst. Dersom du velger å skru den på, vil den bidra til å forbedre tjenester slik som trafikkinformasjon på pendlerruten din. Setter du den på pause, gjør vi det klart at vi fortsatt kan innhente og benytte lokasjonsdata for å forbedre Google-opplevelsen din, basert på dine spesifikke telefon- og appinnstillinger.

– Vi gir deg også mulighet til å kontrollere lokasjonsdataen din på andre måter – inkludert en Google-setting kalt Nett- og appaktivitet og på din enhet. Vi jobber kontinuerlig med å forbedre våre innstillinger, og vi vil lese denne rapporten nøye for å se om det er ting vi kan endre på, legger hun til.

Andre saker å lese

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa