tirsdag, 07 august 2018 11:58

Norge får stadig flere jaktende kvinner

Skrevet av
Norge får stadig flere jaktende kvinner Foto: Klimkin

Til sammen var 10.300 kvinner med på jakt forrige sesong, men fortsatt utgjør de bare 7,3 prosent av totalen. Det ble felt 31.611 elg og 167.000 ryper.

Statistisk sentralbyrå (SSB) publiserte tirsdag en omfattende jaktstatistikk. Den viser at det til sammen var 142.000 jegere som jaktet i løpet av sesongen.

– Kvinneandelen øker stadig, og for jaktåret 2017/2018 utgjorde kvinnene 8,8 prosent av dem som betalte jegeravgiften, skriver SSB.

Blant dem som deltok i jakten, utgjorde altså kvinnene 7,3 prosent.

Populært

Mest populært blant norske jegere er hjortejakten – som også inkluderer elg. Til sammen hadde Norge 94.000 hjortejegere forrige sesong.

– Elgen er fortsatt det hjorteviltet flest jakter. Totalt var det 61.000 jegere som jaktet elg høsten 2017, skriver SSB. 48.000 jegere jaktet hjort. Selv om det er lov å felle flere hjort enn elg, er det altså fortsatt flest elgjegere.

Totalt ble det felt 31.613 elg, 42.541 hjort, 5.515 villrein og 33.280 rådyr i løpet av sesongen.

Dårlig rypeår i Nord

Statistikken over antall felte småvilt, viser at det ble felt 8 prosent færre ryper enn året før.

– Nedgangen skyldes hovedsakelig redusert utbytte i Troms og Finnmark. I Sør-Norge fortsatte oppgangen fra året før, skriver SSB.

I alt ble det felt 65.000 ryper i Nord-Norge, en nedgang på hele 31 prosent fra året før. I Sør-Norge økte rypeutbyttet med 16 prosent. Av det totale utbyttet på 167.000 felte ryper var 107.000 liryper og 60.000 fjellryper.

Uønsket

I sommer har det vært en del snakk om villsvin, som i stadig større flokker strømmer over grensen fra Sverige. Stortinget er samstemte om at dette er et uønsket dyr i Norge, og flere har tatt til orde for økt jakt på villsvin for å bli kvitt problemet.

Sammenlignet med Sverige, er villsvinjakten i Norge foreløpig beskjeden. I fjor ble det skutt i underkant av 230 villsvin her til lands.

– Årlig felles det nå over 100 000 villsvin i Sverige, sier seniorrådgiver Amund Steinset i SSB.

SSB har utarbeidet en egen temaside om jaktstatistikken , som de reklamerer med at kan gi svar på mye av det man lurer på om jakt og jegere.

 

 

Andre saker å lese

Slagsmål utenfor rådhuset i Hønefoss

03-09-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet rykket ut til rådhuset i Hønefoss ved 14.50-tiden torsdag ettermiddag etter meldinger om slagsmål.

Les mer i RingeriksAvisa

Innbyttermål holdt liv i Vålerengas gullhåp: – En trå kamp

03-09-2025 Sport NTB - avatar NTB

Innbyttermål holdt liv i Vålerengas gullhåp: – En trå kamp

Hønefossjentene ga ikke noe gratis. Vålerenga måtte slite for å redde 3 poeng onsdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Sterk boligprisvekst i august – opp 1,7 prosent

03-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Sterk boligprisvekst i august – opp 1,7 prosent

August var en god måned for boligselgere. Etter et prisfall i juli peker pilene igjen oppover på landsgjennomsnittet for boligprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

TOP-5 antrekk for offentlige møter

01-09-2025 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

TOP-5 antrekk for offentlige møter

Når man skal delta på et offentlig møte, enten det er et formelt arbeidsmøte, en konferanse eller en sosial sammenkomst, spiller antrekket en avgjørende rolle. I Norge er det en...

Les mer i RingeriksAvisa