onsdag, 18 juli 2018 23:51

Italiensk travhest tatt for doping under Oslo GP

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Urlo dei Venti og Enrico Bellei vinner VG Oslo Grand Prix 2018. Urlo dei Venti og Enrico Bellei vinner VG Oslo Grand Prix 2018. Foto: Eirik Stenhaug / Equus / NTB Scanpix

Den italienske traveren Urlo dei Venti har avlagt positiv dopingprøve etter seieren i Oslo Grand Prix 10. juni i år.

A-prøven inneholdt det forbudte stoffet triamcinolonacetonid og B-prøven er sendt til et annet laboratorium for analyse. Hvis B-prøven også er positiv til seieren i det norske storløpet gå til trønderhesten Evil Enok M.E.

Det ble tatt både blod- og urinprøve av Urlo dei Venti etter seieren i Oslo Grand Prix, og begge prøvene inneholder triamcinolonacetonid. Triamcinolonacetonid er et potent glukokortikoid (kortison) med depoteffekt som har langvarig betennelsesdempende virkning.

Urlo dei Venti er ilagt 90 dagers startforbud gjeldende fra 6. juli i henhold til DNTs dopingreglement. Hesten må i tillegg avlegge en negativ C-prøve.

Saken er under utredning, og onsdag formiddag var representanter fra DNT og «Utvalg for Utredning av Dopingsaker» (UUD) på besøk på gården Allevamento dei Venti i San Giuliano Terme like nord for Pisa, der Urlo dei Venti står oppstallet. Ansvarlig innmelder er travtrener Gennaro Casillo. Saken vil etter hvert bli oversendt Skandinavisk Dopingkomité for videre vurdering.

Hestens eier, Stefano Simonelli, har ønsket å gi følgende uttalelse i anledning saken:

– Jeg kan ikke forstå hvordan Urlo dei Venti kan ha testet positivt for triamcinolonacetonid, og er veldig lei meg for det som har hendt. Jeg vil samarbeide med DNT etter beste evne for å finne ut hva som har skjedd, sier han.

Dersom B-prøven bekrefter funnet i A-prøven vil det bli foretatt en resultatkorrigering av Urlo dei Venti, og hesten mister sitt resultat i Oslo Grand Prix 2018.

Andre saker å lese

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

Regjeringen foreslår å endre loven om voldelige elever. De vil ha varsel om voldshistorikk eller bråk før eleven begynner på ny skole.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå nærmer det seg badetemperaturer i sjøen

16-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dagens beste badetemperatur i sjøen blir i Oslo med 17,1 grader. Det er mellom klokken 15 og 18, og ved samme tid blir det bølger på opp til 0,3 meter.

Les mer i RingeriksAvisa

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

Spanjoler spruter ned turister med vannpistoler for å protestere mot masseturismen i landet, som de mener driver opp leieprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person pågrepet etter knivstikking i Jevnaker

15-06-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer skal ifølge politiet ha slåss med en kniv i Jevnaker. En person er pågrepet og ingen er alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa