fredag, 06 juli 2018 13:47

Oslobussen "redder" det lokale busstilbudet

Skrevet av
Oslobussen "redder" det lokale busstilbudet Foto: Mikkel Moxness

Brakar har tallene klare for første halvår. For Ringerike er det en liten økning på 2,4% i antall reiser. Men Oslo-bussen står for over halvparten.

Og linje 200 Hønefoss - Oslo hadde en økning alene på 3,5%. Det er hele 21 forskjellige bussruter med utgangspunkt i Hønefoss i tillegg til 2 bussruter til Oslo (Ekspressbuss og ordinær rute).

Brakar har hatt en mye større vekst i første halvår i Drammen og Kongsberg. Sammenliknet med fjoråret har disse områdene en vekst på ca 250.000 reiser, som er helt formidabelt. Kongsberg og Numedal hadde alene en vekst på 8%.

Hvorfor er det så liten vekst/ totaltrafikk på Ringerike?

- I dag reiser flere kollektivt enn på lenge i Ringerike og Hole. Før Brakar tok over ansvaret for busstilbudet i dette området sommer 2015, var det nedgang i reisetall nesten hver eneste måned i flere år. Fra 2012 til 2016 sank antall reiser fra 905.493 til 720.761. Det er nedgang på hele 20 prosent - på bare fire år. Bussen mistet i snitt over 3.800 kunder hver måned! Det er en dramatisk og kritisk nedgang, sier Brakar som presiserer at de har snudd utviklingen, og håper på å få ytterligere økning i området framover!

Andre saker å lese

Ordknapp valgkomité i gang med å finne ny LO-leder

02-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Ordknapp valgkomité i gang med å finne ny LO-leder

Valgkomiteen i LO varsler at det kan ta flere dager før de har innstillingen klar om ny LO-leder.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa