torsdag, 05 juli 2018 13:44

Helsetilsynet begjærer påtale mot predikanter

Etter at helseminister Bent Høie (H) reagerte på at predikanter som selger forbønner de hevder kan helbrede sykdom ikke omfattes av reglene for alternativ behandling og ba Helsetilsynet vurdere saken på nytt. Etter at helseminister Bent Høie (H) reagerte på at predikanter som selger forbønner de hevder kan helbrede sykdom ikke omfattes av reglene for alternativ behandling og ba Helsetilsynet vurdere saken på nytt. Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB scanpix

Statens helsetilsyn snur og begjærer påtale mot predikantene Svein-Magne Pedersen og Tom Roger Edvardsen som har solgt forbønner over telefon.

Helsetilsynet har tidligere sagt at de ikke er grunnlag for å reise påtale mot aktører som gjemmer seg bak religionsfriheten, da opplysningene om de to predikantene ble kjent. Nå har tilsynet snudd etter å ha tatt en ny vurdering av saken, skriver VG.

Assisterende direktør Heidi Merete Rudi opplyser til VG at de har begjært påtale i begge sakene om de omtalte predikantene, men vil ikke gå inn på grunnlaget for konklusjonen.

Forbrukertilsynet fastslo 21. juni at både Edvardsens stiftelse Misjonen Helse for Hele Mennesket og Svein-Magne Pedersens Misjonen Jesus Leger bryter loven om alternativ behandling. De fikk frist til 10. juli med å endre eller stanse markedsføringen av teletorgaktivitetene. Det ble vist til at predikanter fra begge stiftelsene i markedsføringen hevder at de gjennom forbønn – til en pris av 14 kroner minuttet – har helbredet konkrete sykdommer og lidelser.

Begge predikantene uttalte etter dekningen at de vil avslutte tjenestene fra 1. august.

VG publiserte tidligere i juni en artikkel der arbeidsmetodene til de såkalte mirakelpredikantene avsløres ved bruk av skjulte telefonopptak. Helseminister Bent Høie (H) reagerte sterkt på praksisen og sa at han ville se på lovverket med nye øyne, noe han også fikk støtte for fra Helsetilsynet.

Andre saker å lese

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa

Dømt for vold med spritflaske – fikk samfunnsstraff

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 30-årene fra Ringeriksregionen er dømt til samfunnsstraff etter å ha slått en annen mann i ansiktet med en spritflaske under en fest. Hendelsen førte til at fornærmede...

Les mer i RingeriksAvisa

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

30-04-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

Anerkjennes Russlands annektering av Krim, vil det ifølge eksperter undergrave og endre den internasjonale orden som ble etablert etter andre verdenskrig.

Les mer i RingeriksAvisa