fredag, 22 juni 2018 12:52

Hyttebygging stanset av politiet

Skrevet av
Hyttebygging stanset av politiet Foto: A-krimsenteret Tønsberg

Politiets A-krimsenter aksjonerte i forrige uke mot hyttebygging i Hallingdal. Ved syv arbeidsplasser ble arbeidet stanset på grunn av farlig arbeid i høyden.

Aksjonen ble gjennomført 11., 12. og 13. juni mot arbeidslivskriminalitet i hyttefelt på Nesbyen og Geilo.     

10 medarbeidere fra Arbeidstilsynet, Sør-Øst politidistrikt, Skatt Sør, NAV Kontroll Øst og lokale skatteoppkrevere deltok. Aksjonen ble koordinert av Buskeruds a-krimgruppe, som er tilknyttet a-krimsenteret i Tønsberg.

Dette ble avdekket av a-krimsenteret:

  • Totalt ble 30 virksomheter og 85 personer kontrollert
  • Ved 7 byggeplasser ble arbeidet stanset på grunn av usikret arbeid i høyden
  • En virksomhet brøt denne stansen og ble oppdaget. Det førte til at tre personer ble bortvist. De fikk også inndratt HMS-kort som tilhørte en annen virksomhet. Virksomheten de er ansatt i er ikke registrert i Norge.   
  • En virksomhet skyldte et betydelig beløp i skatter og avgifter. A-krimsenteret tok sikkerhet for dette beløpet i flere utestående fakturaer.  
  • Rotete selskapsstruktur i flere av selskapene
  • En virksomhet hadde aldri hatt HMS-kort.
  • Noen HMS-kort ble inndratt da de var gått ut på dato.
  • Fem personer var ikke innmeldt i Arbeidsgiver- og arbeidstakerregistret (Aa-registret)

Som følge av aksjonen er det en rekke saker som følges opp av hver enkelt etat.

- Alvorlig

- Det ble avdekket mange tilfeller av dårlig sikring under arbeid i høyden. Dette kunne fort resultert i alvorlig personskade eller død. Dette ser vi svært alvorlig på. A-krimsamarbeidet har over flere år rettet innsatsen mot useriøse og kriminelle aktører i dette markedet. Det er en god del å sette fingeren på, sier Annett Henriksen, talsperson for a-krimsenteret.

Tips og informasjon som kommer inn gjør at a-krimsenteret kan gjøre et bedre etterretningsarbeid og slå mer målrettet og effektivt til mot useriøse og kriminelle aktører.  

- Det er et generelt trekk at virksomheter vi har hatt kontakt med tidligere, har endret adferd og blitt bedre. Samtidig ser vi nye selskap som driver med arbeidslivskriminalitet. De vil vi følge tett. De skal ikke få ødelegge det anstendige arbeidslivet, sier Henriksen.

Andre saker å lese

Minst 39 døde i togkollisjon i Spania: – Folk slengt gjennom luften

28-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Minst 39 døde i togkollisjon i Spania: – Folk slengt gjennom luften

To høyhastighetstog på linjen mellom Madrid og Andalucía har kollidert. Minst 39 personer har mistet livet, opplyser lokale myndigheter til Sky News.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre om Putin-samtalen: – USA kan ikke være den eneste stemmen

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre om Putin-samtalen: – USA kan ikke være den eneste stemmen

Jonas Gahr Støre sier at Russlands president Vladimir Putin fikk klare meldinger fra ham og Finlands president Alexander Stubb under gårsdagens samtale.

Les mer i RingeriksAvisa

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

28-10-2026 Sport NTB - avatar NTB

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

Erling Braut Haaland skal ha vært tilgjengelig for et eksklusivt intervju med TV 2 under den forrige landslagssamlingen, men kanalen takket nei. Bakgrunnen var Citys økonomiske regelbrudd.

Les mer i RingeriksAvisa

Falsk bankmail: Påstår at kontoen din er blokkert

28-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Falsk bankmail: Påstår at kontoen din er blokkert

En e-post som utgir seg for å være fra «Eika Bank», forsøker å lokke mottakeren til å logge inn og oppdatere personopplysninger. Meldingen har tydelige kjennetegn på nettfiske.

Les mer i RingeriksAvisa