mandag, 11 juni 2018 08:52

Høyre tar alkohol-grep

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Generalsekretær i Høyre John-Ragnar Aarset sier lite egentlig er nytt i de etiske retningslinjene partiet vedtok søndag. Generalsekretær i Høyre John-Ragnar Aarset sier lite egentlig er nytt i de etiske retningslinjene partiet vedtok søndag. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB scanpix

Høyres sentralstyre vedtok søndag en rekke nye retningslinjer som følge av metoo-sakene i norsk politikk. Ansvarlig omgang med alkohol er et sentralt tema.

I de nye etiske retningslinjene heter det ifølge Dagbladet at det alltid vil bli sørget for at det finnes et tilstrekkelig antall ansvarlige til stede som er edru på arrangementer. Videre heter det at «alle sentrale tillitsvalgte og ansatte skal ha en ansvarlig omgang med alkohol».

Ifølge avisen har partiet også vedtatt en rekke sanksjonsmuligheter for brudd på de etiske retningslinjene, som blant annet innebærer skriftlig advarsel, suspensjon eller eksklusjon. De forbeholder seg også retten til å gi en person forbud mot for eksempel å drikke alkohol på partiarrangementer, over en gitt periode.

Generalsekretær i Høyre John-Ragnar Aarset sier det er lite nytt i retningslinjene.

– Mange av de faktiske endringene vi skriver inn, har vært etablert praksis lenge, sier Aarset.

I tillegg har partiet innført nye retningslinjer om behandling av varslersaker.

Andre saker å lese

Det danske kongeskipet og flere marinefartøy på vei inn Oslofjorden

08-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Det danske kongeskipet og flere marinefartøy på vei inn Oslofjorden

En rekke marinefartøy skal tirsdag seile i formasjon inn til Oslo i anledning kong Haralds gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

07-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

En leilighet i Benterudstranda 5 A topper den siste oversikten over eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den ble solgt for 9 millioner kroner. Her er samtlige overdragelser, sortert etter pris:

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

07-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

E18-traseen skal igjen legges om på Ramstadsletta. Det gir tre helger med innsnevringer hvor det må forventes forsinkelser og kø på E18.

Les mer i RingeriksAvisa

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

06-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

Søndag 6. september ble en merkedag for Mari Kristoffersen. Under en egen vigslingsgudstjeneste i Hønefoss kirke ble hun vigslet til kateket i Den norske kirke.

Les mer i RingeriksAvisa