onsdag, 30 mai 2018 08:50

Godstog lagde 10 branner langs Bergensbanen

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Godstog lagde 10 branner langs Bergensbanen Foto: Hans Benn

Det har natt til onsdag brent ti steder langs Bergensbanen. Årsaken er trolig bremsegnister fra et godstog, ifølge Bane Nor.

– Vi har slokket minst ti branner mellom Voss stasjon og Ygre. Brannene har vært av ulikt omfang. Vi har etterslokket og dynket. Nå skal vi inspisere langs linjen så langt det er farbar vei, det vil si helt opp til Upsete. Både biler og en vannvogn blir med på inspeksjonen, forteller varabrannsjef på Voss, Geir Ove Pedersen til Bergens Tidende.

Politiets innsatsleder Kjetil Øyri forteller at de nå jobber med å finne ut hva som har skjedd.

Bane Nors pressetjeneste opplyser at brannene trolig skyldes bremsegnister fra godstog.

Bergensbanen var stengt som følge av brannene, men like før klokken 6 onsdag morgen opplyser Bane Nor at banen er gjenåpnet og trafikken går nesten som normalt.

Noen lokaltog er innstilt, mens nattoget fra Oslo er forsinket med halvannen time.

Andre saker å lese

Svindlere utgir seg for å være politi eller bank

29-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Svindlere utgir seg for å være politi eller bank

Politiet i Oslo advarer om at svindlere ringer eldre og utgir seg for å være fra politiet eller banken. Særlig kvinner rammes.

Les mer i RingeriksAvisa

Sommerværet fortsetter i Hønefoss

28-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Sommerværet fortsetter i Hønefoss

Mesteparten av Sør-Norge går strålende uker i møte. Sommervarmen holder seg, med temperaturer nærmere 25 grader hver dag.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå slipper alle under 18 år egenandel på helsehjelp

28-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå slipper alle under 18 år egenandel på helsehjelp

Fra 1. august slipper 16- og 17-åringer å betale for legetime, sykehusbesøk, psykolog, fysioterapeut, blå resept og pasientreiser på lik linje med barn under 16 år.

Les mer i RingeriksAvisa

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa