torsdag, 10 mai 2018 23:47

Sommerværet gir økt hoggormfare

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Sommerværet gir økt hoggormfare Foto: Frank Tverran

Tidlig sommervær gir økt hoggormfare, og hodebry for hundeeiere. Om en hund blir bitt, kan det være dødelig.

Det tidlige sommerværet har gjort at hoggormen har våknet opp fra dvalen. Hunder er særlig utsatt.

– Giften til hoggorm er svært giftig for hunden, i verste fall kan hunden dø, forteller veterinær Geir Erik Berge til NRK.

– En god tommelfingerregel er at hvis hunden din blir bitt skal den til dyrlege uansett, så raskt som mulig. Det kan ta litt tid før sjokksymptomene kommer, så selv om den virker frisk skal du til dyrlege for overvåking, sier veterinæren til NRK.

Instituttleder ved Institutt for sports- og familiedyrmedisin på Veterinærhøgskolen Sverre Seierstad, sier hoggormen er uvanlig aktiv i år

– Det har nok en sammenheng med vårværet nå i mai. Hoggormen søker seg fram, og vil gjerne ha det godt og varmt. Hundene liker seg også i varmen. Hvis de kommer i kontakt med hverandre, og ormen blir forstyrret, kan den hogge, sier Seierstad.

Andre saker å lese

Svindlere utgir seg for å være politi eller bank

29-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Svindlere utgir seg for å være politi eller bank

Politiet i Oslo advarer om at svindlere ringer eldre og utgir seg for å være fra politiet eller banken. Særlig kvinner rammes.

Les mer i RingeriksAvisa

Sommerværet fortsetter i Hønefoss

28-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Sommerværet fortsetter i Hønefoss

Mesteparten av Sør-Norge går strålende uker i møte. Sommervarmen holder seg, med temperaturer nærmere 25 grader hver dag.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå slipper alle under 18 år egenandel på helsehjelp

28-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå slipper alle under 18 år egenandel på helsehjelp

Fra 1. august slipper 16- og 17-åringer å betale for legetime, sykehusbesøk, psykolog, fysioterapeut, blå resept og pasientreiser på lik linje med barn under 16 år.

Les mer i RingeriksAvisa

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa