tirsdag, 01 mai 2018 09:23

Statsadvokaten anker frifinnelse av dagmamma

Ringerike tingrett Ringerike tingrett Arkivfoto: RingeriksAvisa

Statsadvokaten anker dommen i Ringerike tingrett etter at en dagmamma i slutten av 40-årene ble frifunnet for å ha påført ett år gamle Martine dødelige hodeskader.

Vestfold, Telemark og Buskerud statsadvokatembeter mener Ringerike tingrett har vurdert bevisene uriktig, og at saken dermed må få ny prøving i lagmannsretten.

– Anken gjelder prinsipalt bevisbedømmelsen under skyldspørsmålet og subsidiært saksbehandlingsfeil, bekrefter aktor, statsadvokat Marit Formo overfor VG.

4. april i år ble en dagmamma frifunnet for å ha påført barnet så alvorlige hodeskader at hun døde. Formo mente kvinnen burde dømmes til fengsel i sju og et halvt år.

Rettsmedisinerne konkluderte med at barnet døde av såkalt «shaken impact syndrome», som innebærer risting og slag mot hodet. Domstolen delte ikke påtalemyndighetens syn og frifant henne.

Saken har vært henlagt to ganger tidligere fordi politiet ikke klarte å bevise når skadene ble påført.

– Etter vårt syn har de i liten grad etterforsket reelt i andre retninger. Saken oppleves som et vedvarende og uvirkelig mareritt for vår klient. Påtalemyndigheten burde etter vårt syn ha besinnet seg og satt sluttstrek nå, men vi må selvsagt forholde oss til at det er inngitt anke, sier advokat Thomas Randby. Han forsvarer kvinnen sammen med advokat Sidsel Katralen.

Det var den såkalte cold case-gruppen i Kripos som bisto Sørøst politidistrikt i den nye etterforskningen som førte til at kvinnen ble tiltalt for kroppsskade med døden til følge.

Andre saker å lese

Minde & Minde AS slettet

16-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Minde & Minde AS slettet

Etter en kort behandling av konkursboet til selskapet Minde & Minde AS, har bobehandlingen blitt avsluttet fordi det ikke finnes midler i boet som kan dekke fortsatt konkursbehandling. Selskapet blir...

Les mer i RingeriksAvisa

SSB: Venter fire rentekutt innen 2028

15-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

SSB: Venter fire rentekutt innen 2028

Statistisk sentralbyrå spår én renteheving i høst, med en fortsatt høy rente utover i neste år. Deretter skal den kuttes fire ganger innen utgangen av 2028.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

15-09-2026 Nyheter NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

Norske kommuner hadde et fall i utgifter knyttet til sykepleiervikarer på 30 prosent fra 2024 til 2025. Det tilsvarer over 670 millioner kroner. Ringerike går klar.

Les mer i RingeriksAvisa

92.773 personer står uten fastlege

14-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

92.773 personer står uten fastlege

Fra august til september i år har antall innbyggere uten fastlege falt med nærmere 18.000.

Les mer i RingeriksAvisa