torsdag, 26 april 2018 14:21

Universitetsbyen Hønefoss

Universitetsbyen Hønefoss Illustrasjonsfoto: Frank May / NTB scanpix

Høgskolen i Sørøst-Norge (HSN) oppfyller alle krav til å bli universitet, konkluderer den sakkyndige komiteen som har vurdert høyskolens søknad.

HSN søkte om akkreditering som universitet i mars i fjor og kan nå altså smykke seg med universitetsstatusen etter at Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (NOKUT) velger å følge komiteens anbefalinger.

I rapporten fra den sakkyndige komiteen berømmes høyskolen for å være et godt sted for studenter. Institusjonen har godt samspill mellom forskning og utdanningsvirksomhet og nært samarbeid med regionen.

Komiteen påpeker imidlertid at andelen faglig ansatte som publiserer vitenskapelig er noe lav og peker på dette som en sentral utfordring for HSN fremover.

– Høgskolen i Sørøst-Norge har gjort en stor innsats både i arbeidet med søknaden og på institusjonsbesøket i fjor. Gjennom en grundig prosess har HSN overbevist komiteen og NOKUT om at de er verdig status som universitet, sier NOKUT-direktør Terje Mørland etter torsdagens styremøte.

Mørland poengterer likevel at arbeidet med å bli et godt universitet, er langsiktig og krevende.

– Nå er det opp til høyskolen å etablere og videreutvikle et universitet som holder høy kvalitet nasjonalt og internasjonalt. Den sakkyndige komiteen har påpekt forbedringspunkter og kommet med råd som HSN bør ta med seg på veien videre.

Høgskolen i Sørøst-Norge ble opprettet 1. januar 2016 gjennom en sammenslåing av Høgskolen i Telemark og Høgskolen i Buskerud og Vestfold.

Sist redigert torsdag, 26 april 2018 14:26

Andre saker å lese

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

08-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

Tre kvinner på 18 og 19 år er funnet omkommet etter brannen i Hamar. Ytterligere én jevnaldrende kvinne er savnet. – Dypt tragisk sak, sier politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

18-åring arrestert i Hønefoss

07-09-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte en 18-åring en tur til Drammen og politiets arrest. Han lagde bråk og var veldig beruset. Det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Italiensk 15-åring gjort til helgen av paven

07-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Italiensk 15-åring gjort til helgen av paven

Titusenvis samlet seg i Vatikanet da den italienske tenåringen Carlo Acutis ble gjort til helgen av paven. Han døde av leukemi i 2006.

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 36

06-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 36

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa