mandag, 11 mai 2015 14:38

12. mai, den internasjonale Sykepleierdagen

Skrevet av

Sykepleiere er livsviktige, og nøkkelen til et bedre helsevesen. Det er Sykepleierforbundets budskap på den internasjonale sykepleierdagen den 12. mai.

Sykepleiere redder liv og forebygger sykdom her eneste dag.

- Sykepleiere besitter noe av den viktigste kunnskapen i verden – nemlig hvordan man pleier, bevarer og redder liv. Denne kompetansen gir færre innleggelser i sykehus, mindre sykdom og mindre feilmedisinering, sier forbundsleder i Norsk Sykepleierforbund, Eli Gunhild By.

- Nok sykepleiere med riktig kompetanse er samfunnsøkonomisk lønnsomt, bra for den enkelte og godt for befolkningens helse. Høyt kunnskapsnivå, bred erfaring og faglig omsorg utgjør en enestående kompetanse. Den er det verdt å satse på, sier By

Fakta:
Sykepleiere har bachelorgrad. I tillegg har mange videreutdanning innenfor ulike fagområder, gjerne på masternivå. I NSF er det 34 faggrupper som representerer ulike spesialfelt.

Andre saker å lese

Oljeprisen bikker 110 dollar etter angrep mot gassanlegg i Iran og Qatar

18-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Oljeprisen bikker 110 dollar etter angrep mot gassanlegg i Iran og Qatar

Oljeprisen steg onsdag kveld til over 110 dollar fatet etter et angrep mot et av verdens største gassfelt i Persiabukta. Iran svarte med motangrep i Qatar.

Les mer i RingeriksAvisa

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

18-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

Påtalemyndigheten mener Marius Borg Høiby er skyldig i voldtekter, vold og krenkelser og bør dømmes til sju år og sju måneders fengsel.

Les mer i RingeriksAvisa

Røyse-elever blant de beste i Buskerud – fikk pris for stort engasjement

18-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Røyse-elever blant de beste i Buskerud – fikk pris for stort engasjement

Elevene ved Røyse skole i Hole kommune kan smykke seg med en plass helt i toppen i Buskerud. Sammen med Darbu skole er Røyse blant skolene som har vist størst...

Les mer i RingeriksAvisa

SSB tror ikke lenger på rentekutt i år

17-03-2026 Økonomi NTB - avatar NTB

SSB tror ikke lenger på rentekutt i år

Statistisk sentralbyrå (SSB) tror ikke det kommer noe rentekutt i år. En av grunnene er krigen i Midtøsten.

Les mer i RingeriksAvisa