mandag, 11 mai 2015 14:38

12. mai, den internasjonale Sykepleierdagen

Skrevet av

Sykepleiere er livsviktige, og nøkkelen til et bedre helsevesen. Det er Sykepleierforbundets budskap på den internasjonale sykepleierdagen den 12. mai.

Sykepleiere redder liv og forebygger sykdom her eneste dag.

- Sykepleiere besitter noe av den viktigste kunnskapen i verden – nemlig hvordan man pleier, bevarer og redder liv. Denne kompetansen gir færre innleggelser i sykehus, mindre sykdom og mindre feilmedisinering, sier forbundsleder i Norsk Sykepleierforbund, Eli Gunhild By.

- Nok sykepleiere med riktig kompetanse er samfunnsøkonomisk lønnsomt, bra for den enkelte og godt for befolkningens helse. Høyt kunnskapsnivå, bred erfaring og faglig omsorg utgjør en enestående kompetanse. Den er det verdt å satse på, sier By

Fakta:
Sykepleiere har bachelorgrad. I tillegg har mange videreutdanning innenfor ulike fagområder, gjerne på masternivå. I NSF er det 34 faggrupper som representerer ulike spesialfelt.

Andre saker å lese

To biler kolliderte på E16 i Ådal – mistanke om brudd på vikeplikten

02-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

To biler kolliderte på E16 ved Ådal søndag kveld. Nødetatene rykket ut til stedet ved 21.50-tiden. Ifølge Sør-Øst politidistrikt ble én person lettere skadet i ulykken. Politiet mistenker brudd på vikeplikten...

Les mer i RingeriksAvisa

Skandalen som ryster kongefamilien – snart møter Høiby i retten

02-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skandalen som ryster kongefamilien – snart møter Høiby i retten

Tirsdag starter en av Norges mest omtalte straffesaker når kronprinsesse Mette-Marits sønn, Marius Borg Høiby, møter i Oslo tingrett.

Les mer i RingeriksAvisa

Aftenposten: Kronprinsesse Mette-Marit og Epstein diskuterte bilde av nakne kvin…

01-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Aftenposten: Kronprinsesse Mette-Marit og Epstein diskuterte bilde av nakne kvinner

Høsten 2012 spurte kronprinsessen Jeffrey Epstein om det var «upassende» å foreslå et bilde av nakne kvinner til sin 15 år gamle sønn, skriver Aftenposten.

Les mer i RingeriksAvisa