tirsdag, 02 januar 2018 09:04

Støre: Tror på varslerne mot Giske

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Nestleder i Ap, Trond Giske, er anklaget for uønsket oppførsel mot kvinner. På sin Facebook-side skriver Giske at flere av anklagene er falske, noe partileder Jonas Gahr Støre sier at han ikke har grunnlag for å konkludere med. Nestleder i Ap, Trond Giske, er anklaget for uønsket oppførsel mot kvinner. På sin Facebook-side skriver Giske at flere av anklagene er falske, noe partileder Jonas Gahr Støre sier at han ikke har grunnlag for å konkludere med. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Ap-leder Jonas Gahr Støre sier at han tror på de varslene som er kommet om nestleder Trond Giske. Før jul kom det flere nye varsler.

– De varslene jeg forholder meg til, tar jeg på alvor. Jeg tror på dem og leser dem og behandler dem i tråd med våre retningslinjer, sa Støre i Politisk kvarter på NRK tirsdag morgen.

Trond Giske skrev selv på sin Facebook-side mandag kveld at flere av varslene om sextrakassering er falske.

– Jeg har forståelse for at Giske har behov for å si ifra om hvordan han opplever situasjonen, han kan kommentere det han vil, det er hans rett, men ingen av de varslene jeg har fått er grunnløse. Jeg kan ikke konkludere med at de er falske, sier Støre.

Flere varsler

Han opplyste også om at det var kommet inn flere nye varsler før jul, men ønsket ikke å si noe om hvor mange

Støre understreker at hver historie skal gås grundig gjennom og oppsummeres. Og at både varslerne og Giskes versjon skal bli hørt.

– Dette vil ta noe tid, og vi skal jobbe med fullt trykk. Vi får hjelp av en advokat for å sikre at alt blir gjort etter regelverket, sier Støre.

Rådet Giske til å trekke seg

Partilederen opplyste at det var han som ga Giske rådet om å trekke seg inntil videre.

– Det ble vi raskt enige om, sa han.

Når det gjelder Giskes verv som finanspolitisk talsmann sa Støre at dette er noe som må tas opp og diskuteres med stortingsgruppa, men at dette er noe de må komme tilbake til.

Støre ønsket ikke å kommentere Giskes påstander om at varslene systematisk og med vilje er lekket til mediene. Heller ikke om det er en del av en maktkamp innad i partiet.

– Vet ikke alt

– Jeg forholder meg til sak for sak og det varslerne forteller om hva de har opplevd, sa Støre.

På spørsmål om hvordan han stiller seg til at flere i partiet mener at de allerede nå har nok informasjon til å konkludere i saken om nestlederen, var Støres svar kort og konsist.

– Da vet de ikke alt.

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa