torsdag, 21 desember 2017 16:00

Aktor vil ha 20 års fengsel for drapet i Søndre Land

Aktor Thorbjørn Klundseter mener hovedmannen i Søndre Land-saken må dømmes til 20 års fengsel, mens en kvinne og hennes sønn må fengsles i henholdsvis ett og sju år. Aktor Thorbjørn Klundseter mener hovedmannen i Søndre Land-saken må dømmes til 20 års fengsel, mens en kvinne og hennes sønn må fengsles i henholdsvis ett og sju år. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Hovedmannen i Søndre Land-saken bør få 20 års fengsel, mener aktor. Det er samme straff som han fikk i tingretten.

36-åringen har erkjent straffskyld for drapet, men anket straffeutmålingen inn for lagmannsretten.

Onsdag ble en kvinne og hennes sønn frikjent for drapet og medvirkning til dette i Eidsivating lagmannsrett, men kjent skyldige i kroppskrenkelse. I tingretten ble begge dømt til 19 års fengsel.

Statsadvokat Thorbjørn Klundseter ba torsdag om ett års fengsel for moren og sju års fengsel for hennes 21 år gamle sønn, skriver Oppland Arbeiderblad.

I sin påstand la Klundseter vekt på at sønnen burde kunne forstå at kroppskrenkelsen han påførte Nils Olav Bakken kunne føre til døden.

Statsadvokaten mener moren må dømmes for uaktsom påføring av skade med særdeles farlig redskap.

– Hun går unna og gjør ingen ting for å forhindre at det skjer, sa Klundseter i retten.

49 år gamle Nils Olav Bakken fra Dokka i Nordre Land i Oppland ble funnet død og sterkt forbrent i et bål ved en skogsvei i nabokommunen Søndre Land lørdag 3. september i fjor.

Det gikk rundt halvannen måned fra Bakken ble drept til de tre ble pågrepet.

Andre saker å lese

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa

Når ord blir svada

08-09-2025 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når ord blir svada

(Leder) Det er stortingsvalg. Vanligvis hører det med å følge debatter på TV og radio for å få et klarere bilde av hva partiene vil. Men ærlig talt: jeg orker ikke...

Les mer i RingeriksAvisa

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

08-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

Tre kvinner på 18 og 19 år er funnet omkommet etter brannen i Hamar. Ytterligere én jevnaldrende kvinne er savnet. – Dypt tragisk sak, sier politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

18-åring arrestert i Hønefoss

07-09-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte en 18-åring en tur til Drammen og politiets arrest. Han lagde bråk og var veldig beruset. Det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa