mandag, 18 desember 2017 09:56

Nordmenn kjøper mest varer og tjenester i Europa

Nordmenn kjøper mest varer og tjenester i Europa Illustrasjonsfoto: Jon Olav Nesvold / NTB scanpix

Norske husholdninger har det høyeste nivået på konsum av varer og tjenester i Europa, men er ikke lenger i toppen for BNP per innbygger.

Statistisk sentralbyrå (SSB) viser til nye tall fra Eurostat, og skriver at Luxembourg, Irland og Sveits har høyere prisjustert bruttonasjonalprodukt (BNP) enn Norge.

– I perioden fra 2000 til 2014 var Norge på andreplass i sammenligningen etter Luxembourg, men de siste to årene har vi hatt en relativ nedgang og er nå passert av Irland og Sveits, skriver SSB.

Norges nedgang forklares med oljeprisfallet de siste årene, mens Irlands framgang først og fremst forklares med at multinasjonale selskaper etablerer seg i landet som følge av lav selskapsskatt.

BNP per innbygger er mye brukt som et mål på velstandsnivået, men SSB peker på at konsumnivået ofte gir et bedre inntrykk av velstandsnivået. På denne oversikten havner Norge på topp.

– Konsumet av varer og tjenester til private husholdninger i Norge ligger omkring 15–20 prosent høyere enn i de andre nordiske landene. Disse tallene kan tolkes slik at til tross for oljeprisfall og lavere inntekter for Norge som stat, har private husholdninger fortsatt relativt mye å rutte med, målt i form av konsumerte varer og tjenester, skriver SSB.

Tallene oppsummerer mengden varer og tjenester som forbrukes, uavhengig av om det er husholdningene eller det offentlige som betaler for disse.

Statistikken viser at Sveits er det dyreste landet i Europa, etterfulgt av Island, med Norge på tredjeplass.

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa