mandag, 20 november 2017 09:43

Cosby-skuespiller Earle Hyman er død

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Earle Hyman, her avbildet i 1997, døde fredag, 91 år gammel. Earle Hyman, her avbildet i 1997, døde fredag, 91 år gammel. Foto: AP / NTB scanpix

Den amerikanske skuespilleren og norgesvennen Earle Hyman, kjent blant annet fra «Cosby med familie», er død. Han ble 91 år gammel.

Hyman døde fredag i Lillian Booth Actors Home i Englewood i New Jersey, der han var bosatt, skriver The New York Times.

Veteranen spilte blant annet rollen som bestefaren Russel Huxtable i «Cosby med familie», men hans merittliste favnet mye bredere. Han debuterte på Broadway som tenåring i 1943 og spilte i flere filmer og en rekke TV-produksjoner.

Her hjemme fikk han merkelappen norgesvenn etter å ha tilbrakt mye tid i Norge. Hyman lærte seg å snakke norsk flytende og ble kjent som tolker av William Shakespeare, Henrik Ibsen og Eugene O'Neill.

Han debuterte på Den Nationale Scene i Bergen i 1963 med «Othello», og ble med det den første amerikaneren som sto på en scene for et norsk publikum, på norsk. Oppføringen ble framført 50 ganger for et fullsatt publikum, til positive anmeldelser.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa