søndag, 12 november 2017 22:15

Flere lungekreftpasienter får kurerende behandling

Stadig flere lever fem år etter at de har fått diagnosen lungekreft, viser tall fra Kreftregisteret. Stadig flere lever fem år etter at de har fått diagnosen lungekreft, viser tall fra Kreftregisteret. Illustrasjonsfoto: Lise Åserud / NTB scanpix

Antall lungekreftpasienter som får kurerende behandling har på ti år økt fra 20 til 37 prosent. – Det er et svært godt resultat, opplyser Kreftregisteret.

Lungekreft tar flere liv enn noen annen kreftform og det er få pasienter som kan regne med å bli helbredet. Men mye har skjedd innen utredning og behandling av lungekreft de siste årene, og nå blir stadig flere behandlet med den hensikt å forsøke å gjøre dem kreftfri.

«Andelen lungekreftpasienter som ble behandlet i kurativ hensikt var på hele 37,4 prosent i 2016. Det er et svært godt resultat, og det er ikke kjent at andre land kan vise til en større andel kurativt behandlede pasienter», heter det i en rapport om lungekreft fra Kreftregisteret.

Overlevelsesraten for lungekreft har bedret seg drastisk i løpet av få år. Mye på grunn av bedre behandling og kirurgi, men ifølge Kreftregisteret er det også kanskje fordi legene har blitt flinkere til å velge riktig behandlingsmetode til lungekreftpasientene, blant annet med hensikt å kurere dem.

Lungekreft er fortsatt en svært alvorlig sykdom. Selv om det nå er flere og mer effektive behandlingsmetoder tilgjengelig, er det kun et mindretall av pasientene som har sykdommen som er tilgjengelig for kurativ behandling. Per nå er den fem års relative overlevelsen 16 prosent for menn og 22 prosent for kvinner, ifølge tall fra Kreftregisteret.

Men utsiktene er likevel langt ifra like dystre som for 10, 20 eller 30 år siden.

Andre saker å lese

Dronning Sonja uteblir fra Gardens drilloppvisning på Slottsplassen onsdag

24-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Dronning Sonja uteblir fra gardens drilloppvisning på Slottsplassen onsdag, fremgår det av kongehusets offisielle program.

Les mer i RingeriksAvisa

Tidligere Sabrura Hønefoss overtok sju underskuddsselskaper

23-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Sushirestauranten i Hønefoss ble lagt ned, men aksjeselskapet fortsatte under navnet Hjørnematen AS. Deretter ble sju selskaper fra restaurantkjedene SOT og Kompis fusjonert inn i det tidligere Hønefoss-selskapet. Samtlige hadde...

Les mer i RingeriksAvisa

Flere bortvist og innbrakt under Elvefestivalen

22-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet opprettet flere saker om ordensforstyrrelser under Elvefestivalen i Drammen. Flere personer ble bortvist, mens fire festivalgjester ble innbrakt til arresten.

Les mer i RingeriksAvisa

Enebolig i Thornes gate solgt for 7,9 millioner

22-08-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Enebolig i Thornes gate solgt for 7,9 millioner

En eiendom i Thornes gate ble ukens høyeste registrerte salg i Ringerike, med en kjøpesum på 7,9 millioner kroner. Til sammen inneholder listen 14 overdragelser med oppgitt kjøpesum.

Les mer i RingeriksAvisa