mandag, 02 oktober 2017 19:26

Sørlandsbanen stengt i fem dager

Sørlandsbanen stengt i fem dager Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

Mandag var fire av NSBs ruter nede på grunn av været. Bergensbanen ble betjent av buss fra Hønefoss, og Sørlandsbanen er stengt helt fram til helgen.

De voldsomme regnmengdene førte til at en fylling på Augland i Kristiansand må byttes i sin helhet før det er forsvarlig å kjøre tog. Det betyr at det ikke vil gå tog mellom Vennesla og Kristiansand. Prognosen for gjenåpning er fem dager, opplyser Bane Nor.

– Fyllingen er skadd og utvasket i bunnen og vil ikke over tid ikke kunne bære de belastningene som togpassering gir. Sikkerheten kommer først, og fyllingen er undersøkt av både geolog og andre fagpersoner, og anbefalingen er at eksisterende fylling må fjernes og bygges opp på nytt, sier områdedirektør Stian Wesøy i Bane Nor.

Fyllingen vil bli byttet ut i cirka hundre meters lengde og seks meters dybde. Det vil også bli etablert nytt og større flomløp gjennom fyllingen.

Buss på Bergensbanen

Men også på Bergensbanen er det problemer. Strekningen mellom Trolldalen og Flå var stengt mandag, men det var varslet åpning igjen i 18-tiden. Årsaken til stengningen var at en elv på avveie tok med seg flere meter av jordmassen under skinnegangen.

– Vi kjører buss fra Hønefoss til Nesbyen, men vi har hatt utfordringer med å skaffe nok busser; det var ett av togsettene som ble stående i tre timer, sier Håkon Myhre, pressetalsperson i NSB til NTB.

På Sørlandsbanen er det stengt mellom Vennesla og Nelaug fordi det er problemer med strømtilførselen. NSB organiserer busstransport og ifølge Bane Nor vil strekningen være stengt hele mandag.

Ikke nok busser

I tillegg var rutene mellom Nordagutu og Skien og Jevnaker og Hval nede på grunn av manglende strømtilførsel og vann på sporene mandag. Da fire ruter var nede, slet NSB med å skaffe nok busser.

– Vi er midt i høstferien nå, og har for øyeblikket ikke nok busser for alle de reisende. For våre reisende er dette veldig trist, og vi jobber på spreng for å få nok busser, sa Myhre.

Bane Nor oppfordrer reisende til å holde seg oppdatert med NSB-appen.

Andre saker å lese

To personer pågrepet etter flere ran på Tøyen natt til lørdag

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer er pågrepet etter en serie ran på Tøyen natt til lørdag. Politiet brukte både drone og hundepatruljer i søket etter ransmennene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person til sykehus etter eksplosjon i pølsefabrikk

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person er påført brannskader og fire personer er evakuert fra et nabohus etter en eksplosjon og en brann i et næringsbygg på Torp i Fredrikstad.

Les mer i RingeriksAvisa

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

02-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

Fellesforbundets leder Jørn Eggum er sykmeldt. Han har denne uken stått i en storm etter at det kom fram at han har hatt et intimt forhold til en tillitsvalgt.

Les mer i RingeriksAvisa

13-åring kritisk skadet etter batterieksplosjon i hytte på Vinstra

02-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 13-åring er kritisk skadet etter at et batteri eksploderte i en hytte ved Feforvatnet i Nord-Fron i Gudbrandsdalen sent torsdag kveld. To voksne er også alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa