lørdag, 09 september 2017 18:33

14 tyske mediegrupper krever journalist løslatt i Tyrkia

Det er fortsatt god plass på strendene i Tyrkia Det er fortsatt god plass på strendene i Tyrkia Foto: Frank Tverran

14 tyske mediegrupper krever at Tyrkia straks løslater den tyske journalisten Deniz Yucel, som har vært fengslet siden februar. Yucel, som er korrespondent for den respekterte avisa Die Welt, og som fyller 44 år søndag, anklages for terrorpropaganda.

Det tyske journalistforbundet er blant de 14 organisasjonene som benytter Yucels fødselsdag til å sette søkelyset på hans situasjon og situasjonen for pressefriheten i Tyrkia.

Flere titalls journalister er pågrepet i Tyrkia som ledd i en omfattende undertrykking etter fjorårets mislykte kuppforsøk, og som ledd i offensiven mot kurdiske PKK.

Medieorganisasjonene krever også løslatelse av den tyske oversetteren og journalisten Mesale Tofu, som ble arrestert i april.

Andre saker å lese

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa

Dømt for vold med spritflaske – fikk samfunnsstraff

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 30-årene fra Ringeriksregionen er dømt til samfunnsstraff etter å ha slått en annen mann i ansiktet med en spritflaske under en fest. Hendelsen førte til at fornærmede...

Les mer i RingeriksAvisa

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

30-04-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

Anerkjennes Russlands annektering av Krim, vil det ifølge eksperter undergrave og endre den internasjonale orden som ble etablert etter andre verdenskrig.

Les mer i RingeriksAvisa