tirsdag, 05 september 2017 06:48

6 av 10 lærere har mindre tid til elevene

6 av 10 lærere har mindre tid til elevene Illustrasjonsfoto: Berit Roald / NTB scanpix

Over 60 prosent av lærere i grunnskolen oppgir at de har fått «noe mindre» eller «mye mindre» tid til elevene enn de hadde for tre år siden, viser undersøkelse.

31 prosent mener at de har «noe mindre» tid til oppfølging av elevene i dag enn det de hadde for tre år siden. Den samme andelen mener at de har «mye mindre» tid nå enn før. Bare 5 prosent føler at de har fått mer tid til elevene, viser en undersøkelse Respons Analyse har utført for Utdanningsforbundet, skriver Klassekampen.

Statssekretær Magnus Thus (H) i Kunnskapsdepartementet mener at regjeringen ikke kan klandres for utviklingen.

– Lærerne må selvsagt ha nok tid til å følge opp alle elevene sine. Derfor har det vært viktig for oss å ikke utvide de nasjonale kravene til rapportering, sier han til avisen.

Utdanningsforbundet, Elevorganisasjonen og Foreldreutvalget for grunnopplæringen har gått sammen og satt krav til politikerne om en lærernorm. Kravet er maksimalt 15 elever per lærer de første fire årene av barneskolen og ikke flere enn 20 elever fra femte til tiende trinn.

Sosialistisk Venstreparti, Kristelig Folkeparti og Rødt har stilt seg bak kravet, som innebærer at det må ansettes 3.000 nye lærere. Arbeiderpartiet støtter deler av den nye lærernormen

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa