lørdag, 02 september 2017 09:08

Ikke mer trygd til etterlyste på rømmen

Justis- og beredskapsminister Per-Willy Amundsen håper Stortinget raskt kan behandle lovforslaget som vil stanse trygdeutbetalinger til personer på rømmen fra norske myndigheter. Justis- og beredskapsminister Per-Willy Amundsen håper Stortinget raskt kan behandle lovforslaget som vil stanse trygdeutbetalinger til personer på rømmen fra norske myndigheter. Foto: Torstein Bøe / NTB scanpix

Justisminister Per-Willy Amundsen (Frp) foreslår å stanse trygd- og pensjonsutbetalinger til personer som er på rømmen fra norske myndigheter.

TV 2 meldte før sommeren at flere tusen personer mottar trygdeytelser eller pensjon mens de har rømt fra straffeforfølgelse eller soning.

Nå setter justisministeren foten ned og fremmet fredag et lovforslag for å få en stans på utbetalingene.

– Nå er det slutt. Festen er over. En person som er på rømmen skal ikke få utbetalt pensjon, og skal ikke få utbetalt trygd. Den tiden er forbi, slår Amundsen fast overfor TV 2 fredag.

De siste fem årene er det blitt dobbelt så mange etterlyste i Norge. Ifølge politiet er det i dag 14.000 personer som unndrar seg straffeforfølgelse eller soning. Mange får støtte fra norske myndigheter mens de er på rømmen. Mange har forlatt Norge og oppholder seg utenlands på statens regning. Ifølge TV 2s regnestykke kan det ha blitt utbetalt 277 millioner årlig i støtte til disse personene.

Blant de etterlyste er det personer dømt for familievold, bedrageri, ran, narkotikaforbrytelser og seksuelle overgrep.

– Her har det gått ut altfor mange penger. Jeg kan ikke si nøyaktig hva beløpet er. Én krone er én for mye. Vi kan ikke ha et system der det offentlige bidrar til å finansiere folk som er på rømmen, sier statsråden.

Han håper Stortinget kan behandle dette raskt slik at lovendringen kan tre i kraft fra nyttår. Lovforslaget ble lagt fram i statsråd fredag. Både Arbeiderpartiet og Venstre har sagt at de vil støtte forslaget.

Andre saker å lese

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa

Norsk 14-åring stjal buss – kjørte til Sverige

14-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En norsk 14 år gammel gutt stjal en buss og kjørte over grensen til Sverige. Han ble stanset av svensk politi i Stenungsund.

Les mer i RingeriksAvisa

Rapport viser omfattende byggeplaner i naturen i Norge: – Helt høl i hue

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Rapport viser omfattende byggeplaner i naturen i Norge: – Helt høl i hue

Områder tilsvarende det som i dag er bebygget areal i Norge, er under planlegging og avsatt til utbygging, viser en rapport fra Den Norske Turistforening (DNT). Det er alarmerende, mener...

Les mer i RingeriksAvisa