Men ny forskning hevder at økte temperaturer vil gjøre det vanskelig for fly i det hele tatt å lette. Fordi varm luft gir mindre løft enn kjølig luft, må piloten kompensere med å gi mer gass og bruke mer av flystripa på ekstra varme dager. Men det går en maksgrense for hvor mye et fly kan akselerere i løpet av flystripas makslengde. Derfor er det allerede på svært varme dager noen steder i verden umulig for tunge passasjerfly å lette. Dette kan bli et stadig vanligere problem, mener forskerne. (NTB Tema)
Det er allerede spådd at klimaendringer kan komme til å gjøre flyreiser mer ubehagelige på grunn av økt turbulens.
Publisert i
Andre nyheter
Andre saker å lese
Gangvei stenges
04-03-2026 Blålys brann politi ulykker
Frank Tverran
Det skal legges vannledning til Vesterntangen og i elva ved siden av Overmannsund bro.
Les mer i RingeriksAvisaSamferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård sier han sendte Bane Nor hjem med en ryddejobb etter at det tirsdag ble skapte usikkerhet om viktige jernbaneprosjekter.
Les mer i RingeriksAvisaKampfiksing avdekket gjennom globale spilldata
03-03-2026 Nyheter
Jan Erik Johansen

To spillere i KFUM-Kameratene Oslo er siktet i en pågående kampfiksingssak som etterforskes av politiet.
Les mer i RingeriksAvisaNye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

Krigen mot Iran kan vare i mer enn en måned, sa Trump i natt. Samtidig ba USA alle amerikanere forlate flere land i Midtøsten.
Les mer i RingeriksAvisa