mandag, 10 juli 2017 11:41

100 nye arbeidsplasser på Eggemoen?

100 nye arbeidsplasser på Eggemoen? Foto: Laura Buckman / NTB scanpix

Tronrud Engineering har nå signert avtalen med Lockheed Martin om vedlikehold på utstyr knyttet til Forsvarets nye F-35 fly.

Luftforsvaret ønsket at kun militært personell skulle jobbe med vedlikehold av de nye kampflyene. Men Arbeidsretten satte foten ned.

De første F-35-flyene ankommer Norge til høsten. Luftforsvaret ønsket opprinnelig at Fellesforbundets medlemmer som skulle jobbe med flyene, måtte undertegne en kontrakt som ga dem en lavere militær rang.

Fellesforbundet protesterte og brakte saken inn for Arbeidsretten fordi denne løsningen betød at de ansatte kunne lønnes etter en annen tariff og at forbundet fryktet at det ville bety at kun militære teknikere ville bli ansatt.

Senere skrev ABCNyheter at et flertall på fem av sju dommere ga LO og Fellesforbundet medhold i saken. Siden Arbeidsrettens dom ikke kan ankes er avgjørelsen endelig.

– Dommen innebærer en betydelig inngripen i forsvarssjefens styringsrett over egen organisasjon, og Forsvarsdepartementet er overrasket over resultatet, sier Marita Hundershagen, seniorrådgiver i Forsvarsdepartementets kommunikasjonsavdeling.

– Hadde staten og Forsvaret vunnet fram med sitt syn, ville det vært kroken på døra for sivilt ansatte fagarbeidere innen kort tid, mener forbundssekretær Tor Schwenke i Fellesforbundet.


Da Tronrud Engineering tapte en vedlikeholdskontrakt til fordel for Rygge i 2015, jublet de i Moss for 100 nye arbeidsplasser. Dagens avtale omfatter ikke vedlikehold på selve flyet, men på bakkeutstyr til det. Skal vi tro at det blir en del arbeidsplasser av det etter hvert også?

 

Tronrud Engineering skriver på sine hjemmesider følgende:

Tronrud Engineering are proud to announce that we have been successful in the PSPn program, and has signed an Agreement with Lockheed Martin as an Official Provider in the F-35 Product Support Provider Network (PSPn)

Sist redigert mandag, 10 juli 2017 12:21

Andre saker å lese

Trump: Latterlig at Elon Musk har stiftet politisk parti

07-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump: Latterlig at Elon Musk har stiftet politisk parti

USAs president Donald Trump mener det er latterlig at Elon Musk har stiftet det politiske partiet America Party.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge fikk hjelp av Sveits – sikret gruppeseieren i EM

07-07-2025 Sport NTB - avatar NTB

Norge fikk hjelp av Sveits – sikret gruppeseieren i EM

Sveits innfridde det norske ønsket og slo Island 2-0. Det gjør at Norge blir puljevinner i EM og trolig slipper verdensmester Spania i kvartfinalen.

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune uke 27

05-07-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune uke 27

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Seinen i Paris åpner for badegjester for første gang på 102 år

05-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Seinen i Paris åpner for badegjester for første gang på 102 år

Lørdag blir det igjen lovlig å bade i elven Seinen midt i Paris, etter et forbud som har vart i over et århundre.

Les mer i RingeriksAvisa