onsdag, 05 juli 2017 09:08

Barneskjender slapp med 7 måneder

Skrevet av

En ringeriking i begynnelsen av 50-årene er i Ringerike tingrett dømt til 7 måneders fengsel for å ha forgrepet seg på sin stedatter.

I Straffelovens §200 heter det bl.a.: Den som foretar seksuell handling med noen som ikke har samtykket til det, straffes med bøter eller fengsel inntil 1 år.
Den som foretar seksuell handling med barn under 16 år, straffes med fengsel inntil 3 år.

Om straffeutmålingen sier Ringerike tingrett følgende:
- Det skal utmåles straff for seksuelle handlinger mot barn, i all hovedsak i form av beføling i skrittet både utenfor og innenfor trusa, begått under særdeles skjerpende omstendigheter, regelmessig over en periode på om lag to år.
Retten legger i straffeskjerpende retning vekt på at tiltalte var jentas stefar, at de bodde sammen, og at jenta så på ham som å ha fått enda en pappa. Overgrepene skjedde en rekke ganger i om lag to år, og i jentas eget hjem der hun skulle være - og føle seg - trygg. Overgrepene innebærer et kraftig misbruk av jentas tillitsforhold til sin stefar og misbruk av den omsorgsfunksjon han hadde overfor henne.

Overgrepene foregikk i en periode fra jenta var 11 til 14 år. I tillegg til 7 måneder i fengsel, må mannen betale kr 50.000 i oppreisning til jenta, samt kr 3.000 i saksomkostninger.

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa