fredag, 30 juni 2017 11:21

Friområdet er ødelagt av gåsemøkk

Skrevet av
Fra plenen ved Glatved brygge Fra plenen ved Glatved brygge Foto: Frank Tverran

En enkelt gås legger igjen 0,7 kilo møkk i døgnet. Etter hvert som gjessene har blitt mer urbane, får ofte hundeeiere skylda for ikke å ta opp etter hundene sine. For gåsemøkk er til forveksling lik møkk fra inntil mellomstore hunder.

For å møte utfordringene knyttet til økende bestander av gjess i Buskerud, utarbeidet Norges Jeger- og Fiskerforbund Buskerud en forvaltningsplan i 2009. Fylkesmannen var oppdragsgiver og faglig ansvarlig. Målet med forvaltningsplanen er at den skal gi rammer for forvaltningen av gjess i Buskerud og angi strategier for å nå målsettingene.

I Hønefoss har gjessene blitt et stadig mer vanlig syn, etter at de på midten av 90-tallet dukket opp for første gang. I bysentrum er det grågåsa som dominerer og det er ikke ofte en ser kanadagås.

I Norge felles det totalt ca 16.000 gjess i året. For å holde bestanden på eksisterende nivå, burde det bli skutt ca 35.000 gjess pr. år. Grunneieren må i hvert enkelt tilfelle gi tillatelse til gådejakt.En alternativ måte å holde bestanden nede på, er å fjerne eller punktere egg på redet.

Om du velger oppdrettsgås, koster denne ca kr 250,- pr kilo ferdig slaktet og vakumpakket. Normalt veier en slik gås fra 3 til 5,5 kilo. Ingen billig mat.

På videoen nedenfor kan du se hvordan du slakter en "golfbane-gås":

Media

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa