torsdag, 15 juni 2017 16:26

Statsbygg: Utøyakaia egner seg

Skrevet av
Fra en tidligere befaring Fra en tidligere befaring Foto: Rasmus Lindberg

Statsbygg mener Utøyakaia kan egne seg som nasjonalt minnested. Det går fram av Statsbyggs rapport som er overlevert Kommunal - og moderniseringsministeren.

Analysen av området viser at den nordligste delen av tomten er best egnet for plassering av minnested. Visuell kontakt med Utøya, brygga og nærhet til vannet er lagt til grunn i denne vurderingen. Plasseringen ligger også skjermet og lunt for besøkende og naboer.

Rapporten vurderer også bruken av kaiområdet, trafikk, besøksmuligheter og innspill og synspunkter som er kommet frem i en bred medvirkningsprosess.

– Nå skal jeg gå gjennom Statsbyggs rapport og jeg tar sikte på å fatte en beslutning før sommeren om hva vi gjør videre. Dette er en krevende sak med flere ulike interesser og hensyn, men det er også en påkjenning for mange at det har tatt så lang tid å få på plass et nasjonalt minnested i Hole, sier Kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner.

Les den 84 siders store rapporten her (pdf)

 

Andre saker å lese

To personer pågrepet etter flere ran på Tøyen natt til lørdag

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer er pågrepet etter en serie ran på Tøyen natt til lørdag. Politiet brukte både drone og hundepatruljer i søket etter ransmennene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person til sykehus etter eksplosjon i pølsefabrikk

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person er påført brannskader og fire personer er evakuert fra et nabohus etter en eksplosjon og en brann i et næringsbygg på Torp i Fredrikstad.

Les mer i RingeriksAvisa

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

02-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

Fellesforbundets leder Jørn Eggum er sykmeldt. Han har denne uken stått i en storm etter at det kom fram at han har hatt et intimt forhold til en tillitsvalgt.

Les mer i RingeriksAvisa

13-åring kritisk skadet etter batterieksplosjon i hytte på Vinstra

02-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 13-åring er kritisk skadet etter at et batteri eksploderte i en hytte ved Feforvatnet i Nord-Fron i Gudbrandsdalen sent torsdag kveld. To voksne er også alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa