fredag, 09 juni 2017 07:42

Grensehandelen øker

Grensehandelen øker Foto: Frank Tverran

Norske forbrukere brukte svimlende 14,5 milliarder kroner på grensehandel siste firekvartalsperiode. – At grensehandelen vokser med hele 5,8 prosent i løpet av det siste året, bekymrer oss kraftig, sier Ingvill Størksen, direktør for Virke Dagligvare.

Totalt dro vi nordmenn på hele 7801 dagsturer til Sverige for å handle billig mat og drikke.

– Grensehandelen går direkte ut over tusenvis norske arbeidsplasser, sier Ingvill Størksen, direktør for Virke dagligvare.

– Bransjen har tilbudt politikerne en løsning som både påvirker det særnorske avgiftsnivået som lokker folk over grensen for å handle. Vår løsning gir i tillegg god miljøeffekt. Derfor er det overraskende at politikerne takker nei, men fortsetter å la grensehandelen vokse, fortsetter hun.

Bransjens forslag er å legge om grunnavgiften på drikkevareemballasje, til en materialavgift som gir incentiver til en mer miljøvennlig, ikke-fossil emballasje. - Dette påvirker prisforskjellen på typiske lokkevarer som drikke, samtidig som det fører til gode miljøløsninger, slår Størksen fast.

– Ved å avvise dette forslaget i revidert nasjonalbudsjett, har regjeringen og støttepartiene takket nei til en gyllen mulighet som både reduserer grensehandelen, og dermed flyten av arbeidsplasser fra Norge til utlandet, i tillegg til miljøbelastningen fra drikkevare-emballasje. Det er både overraskende å skuffende at politikerne fortsatt lar grensehandelen vokse, avslutter Størksen.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

07-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

En leilighet i Benterudstranda 5 A topper den siste oversikten over eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den ble solgt for 9 millioner kroner. Her er samtlige overdragelser, sortert etter pris:

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

07-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

E18-traseen skal igjen legges om på Ramstadsletta. Det gir tre helger med innsnevringer hvor det må forventes forsinkelser og kø på E18.

Les mer i RingeriksAvisa

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

06-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

Søndag 6. september ble en merkedag for Mari Kristoffersen. Under en egen vigslingsgudstjeneste i Hønefoss kirke ble hun vigslet til kateket i Den norske kirke.

Les mer i RingeriksAvisa

Blåmandag etter ferien - og noen ord til ettertanke

06-09-2026 Arbeidsliv Kirsten Strand Korgerud - avatar Kirsten Strand Korgerud

Blåmandag etter ferien - og noen ord til ettertanke

Alex og Kim har sitt faste møte over en god kopp kaffe. De betrakter både livet og arbeidsdagen – og akkurat denne mandagen er det ikke så mye som føles...

Les mer i RingeriksAvisa