tirsdag, 06 juni 2017 11:29

Rekordmange på sommerferie

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)

Nesten fire av fem nordmenn oppgir at de skal på sommerferie i år, og vi skal bruke mer penger enn i 2016. I gjennomsnitt oppgir vi at vi skal bruke 40200 kroner, mot 39400 kroner på samme tidspunkt i fjor. Det kommer fram i Virkes befolkningsundersøkelse, Reisepuls.

Ja takk begge deler

57 prosent av de som skal på ferie, skal utenlands. Dette tallet holder seg stabilt fra fjoråret. Men i år er det også mange som planlegger noen dager hjemme i ferien, sammenlignet med tidligere år. 38 prosent oppgir at de skal være hjemme i ferien, mot 33 prosent i 2016. Andelen som drar på privat hytte i Norge holder seg helt stabilt på 32 prosent, samme som fjoråret.

-Sommerferie er gjerne både utenlandstur og Norges-ferie, og det blir det også i år, sier Sverre McSeveny-Åril i Virke Reise Utland.

I år er også feriebudsjettet styrket, etter noen år med litt mer beskjedne anslag enn toppåret 2014.

Familie, bading, men også egne interesser

For de fleste av oss er det viktigste å være sammen med familie og venner på ferie. 72 prosent av oss svarer at det er formålet med ferien. En god nummer to er å oppleve sol og bading i løpet av sommerferieukene, for 47 prosent av de som tar ferie, er det viktig. Ferietid har også blitt tid til å bruke på seg selv. Nesten 1 av 4 oppgir at de vil dyrke egne interesser på ferie, noe som er en liten økning fra i fjor.

-Vi ser at det å legge inn tid til egne interesser i ferien blir viktigere og viktigere, og der har også ferieoperatørene blitt flinke til å tilby alternativer som inviterer til dette, sier Line Endresen Normann, direktør for Virke Reise Norge.

 
Undersøkelsen ble utført i uke 22 i 2017 av Opinion.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Slik lærer du ti ganger så raskt

28-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Slik lærer du ti ganger så raskt

Hvorfor bruker noen måneder på å lære det andre mestrer på uker? Svaret handler sjelden om talent. Det handler om metode. Forskning på læring viser at hvordan du øver, betyr...

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 9 / 2026

28-02-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 9 / 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Naboene får utsikten tilbake

27-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Naboene får utsikten tilbake

Etter å ha hatt kunstverkets bakside som utsikt i lang tid, får endelig naboene til Fordtomta i Hønefoss utsikten mot Kvernbergsund tilbake.

Les mer i RingeriksAvisa

Buss kjørte ut av veien i Flå – 13 evakuert

26-02-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En utenlandsregistrert buss kjørte ut av veien i Flå i Hallingdal torsdag formiddag. 13 passasjerer måtte evakueres ut av vinduene på bussen.

Les mer i RingeriksAvisa