mandag, 10 april 2017 19:42

La hunden få en spennende påske

Skrevet av
Hold hunden i aktivitet i påsken Hold hunden i aktivitet i påsken

Påske betyr fridager for mange av oss, og for hundeeiere innebærer det gode muligheter til å være mer sammen med hunden enn ellers. Vi nordmenn er glade i å være mye ute i påsken, og det er våre firbente venner takknemlige for. De er alltid glade for å kunne være sammen med flokken!

Mange av hundene våre har stor glede av økt aktivitet, og påskeferien er en utmerket anledning til det. Veterinær Monica Heggelund i Evidensia gir her tips til hvordan du kan ha en aktiv påske sammen med hunden din!

Aktivitet er ikke bare fysisk bevegelse, et aktivt hode er også viktig. Hunder trenger å bli stimulert både fysisk og psykisk, det gir en lykkelig hund.

Tips til en aktiv hundekropp

Aktivitet: Skitur

Du trenger: Snø. Sele til hund og menneske, potesokker eller potevoks. Solbærtoddy, KvikkLunsj, vann og litt hundemat. Tålmodighet om hunden din ikke er vant til å være med på skitur.

Aktivitet: Skogstur

Du trenger: Vanlig bånd og gode sko. Kakao, matpakke, go’biter. Kanskje litt eventyrlyst så dere kan gå på ukjente stier?

Aktivitet: Sykkeltur

Du trenger: At snøen har smeltet. Sele og sykkelkobling (for eksempel Springer). Noe å drikke? Sunn fornuft slik at turen ikke blir for hard dersom hunden din ikke er vant til det.

Aktivitet: Parktur

Du trenger: Småsko hvis det er helt tørt. Vanlig bånd. Bæsjeposer. Et minimum av sosiale egenskaper hos både hund og eier.

Tips til et aktivt hundehode

Aktivitet: «Påskeegg-jakt» (nesearbeid)

Du trenger: Godbiter eller hundemat. Godbitene gjemmes rundt om i hagen / på rasteplassen / i huset. Hunden må lete etter dem ved å bruke nesa. Bruk gjerne deler av dagsrasjonen, så blir ikke hunden din for tjukk. Husk at sjokolade er farlig for hunder!

Aktivitet: Hjernearbeid

Du trenger: En tom melkekartong, dorull eller lignende. Legg godbiter inni og lukk igjen ved å brette endene. La hunden finne ut av hvordan den skal få ut godbiten.

Aktivitet: Trikstrening

Du trenger: Repetisjon og  god tid er viktig når man lærer inn triks. Belønning som motiverer hunden (godbiter / leke / ros). Bruk Google som inspirasjonskilde.

Sist redigert mandag, 10 april 2017 19:48

Andre saker å lese

Sinte bier gikk til angrep i fransk by – 24 personer skadet

08-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tre personer ble livstruende skadet da sinte bier gikk til angrep i den franske byen Aurillac søndag.

Les mer i RingeriksAvisa

Forslag om alderskontroll i sosiale medier sendes på høring

07-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Forslag om alderskontroll i sosiale medier sendes på høring

Automatisk alderskontroll vil gjøre internett tryggere for barn, mener regjeringen. Nå skal forslaget om strengere regler for barns tilgang til sosiale medier sendes ut på høring.

Les mer i RingeriksAvisa

Ferierende nordmenn advares mot manipuleringssvindel

07-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Ferierende nordmenn advares mot manipuleringssvindel

Skal du til USA, Storbritannia eller Canada i ferien? Da trenger du ESTA- eller ETA-tillatelse, og lurendreiere vet å loppe deg for penger.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump: Latterlig at Elon Musk har stiftet politisk parti

07-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump: Latterlig at Elon Musk har stiftet politisk parti

USAs president Donald Trump mener det er latterlig at Elon Musk har stiftet det politiske partiet America Party.

Les mer i RingeriksAvisa