tirsdag, 30 juni 2015 11:45

NUCXIT - Starten på slutten for Svensk kjernekraft

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Sist uke annonserte EoN, at de ønsker å fase ut reaktorer i Sverige der de sitter som majoritetseier. Oskarshamn 2, som er ute til en større sikkerhetsoppgradering, har kanskje produsert sin siste kWh.

Sammen med to Oskarshamn reaktorer fra EoN har Vattenfall tidligere annonsert tidlig stengning av reaktorer i Ringhals, og tilsammen er det nå fire reaktorer som kan på relativt kort varsel bli stengt ned for godt.

 

Dette tilsvarer ca. 3000 MW i installert effekt, eller ca. 22 TWh årlig produksjon. Det er et volum som ikke ligger så langt unna de 26,4 TWh som skal bygges gjennom subsidieordningen i elsertifikatmarkedet.

Fyllingsgrad, terminpriser og spotpriser er som vanlig tema i kraftkommentaren.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

Forsøpling på Norges over 430 rasteplasser har nå fått et så stort omfang at Statens vegvesen går ut med en egen pressemelding om problemet.

Les mer i RingeriksAvisa

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

24-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) reagerer sterkt på USAs tolløkning mot Norge, men avviser at regjeringen planlegger mottoll.

Les mer i RingeriksAvisa