fredag, 03 mars 2017 14:20

Øvelse gjør mester

Skrevet av
Klart til avgang - Rasmus Lindberg og Frank Tverran Klart til avgang - Rasmus Lindberg og Frank Tverran Selfie v/ Rasmus Lindberg

Av og til må selv erfarne dronepiloter øve. Det å gjøre videoopptak samtidig med at en drone skal styres, krever noe øvelse.

Rasmus Lindberg og Frank Tverran bruker droner til fotografering for RingeriksAvisa, men begge driver egne, godkjente virksomheter som droneoperatører.

I dag er de to i sving på Helgelandsmoen. Og til og med øvelseskjøring må være nedfelt i operasjonsmanualen. På forhånd har det vært kontakt med grunneier Helgelandsmoen Næringspark, nærmeste nabo som er Ringeriksbadet og det er innhentet kart over restriksjonsområdet fra NSM (Nasjonal Sikkerhetsmyndighet).

Temperaturen er ned mot null grader, noe som påvirker batteriene. I sommertemperatur varer batteriene ca 30 minutter. Nå skal det måles hvor mye kortere flyturen blir ved lavere temperaturer.

Det skal også øves på rask nedstigning fra stor høyde. Her kan dronen komme inn i sin egen luftstrøm og falle rett ned (Vortex ring state). For å unngå dette, må man samtidig styre til siden.

Den nyeste dronen har en topphastighet på 72 km/t, og har infrarøde sensorer som gir økt stabilitet, forhindrer sammenstøt med andre og som automatisk kan følge et bevegelig mål.

Andre saker å lese

Svindlere utgir seg for å være politi eller bank

29-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Svindlere utgir seg for å være politi eller bank

Politiet i Oslo advarer om at svindlere ringer eldre og utgir seg for å være fra politiet eller banken. Særlig kvinner rammes.

Les mer i RingeriksAvisa

Sommerværet fortsetter i Hønefoss

28-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Sommerværet fortsetter i Hønefoss

Mesteparten av Sør-Norge går strålende uker i møte. Sommervarmen holder seg, med temperaturer nærmere 25 grader hver dag.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå slipper alle under 18 år egenandel på helsehjelp

28-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå slipper alle under 18 år egenandel på helsehjelp

Fra 1. august slipper 16- og 17-åringer å betale for legetime, sykehusbesøk, psykolog, fysioterapeut, blå resept og pasientreiser på lik linje med barn under 16 år.

Les mer i RingeriksAvisa

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa