onsdag, 11 januar 2017 15:05

Enda enklere å kjøpe og selge bil

Skrevet av
Enda enklere å kjøpe og selge bil Foto: Frank Tverran

– Nå blir det enda enklere å kjøpe og selge bil. Nå blir det også mulig å betale omregistreringsavgiften på nett. Ettersom det allerede er mulig å levere salgsmeldingen på nett, betyr dette at nå hele salgsprosessen kan gjennomføres på vegvesen.no. Dermed slipper du å møte opp på trafikkstasjonen, sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen.

Statens vegvesen lanserer nå også betalingsløsning for omregistreringsavgiften på nett. Forutsatt at alle andre forhold, som for eksempel forsikring, er i orden, kan den enkelte etter at betalingen er utført, selv laste ned og skrive ut midlertidig vognkort og ta i bruk kjøretøyet.

Stadig flere selvbetjeningsløsninger

Statens vegvesen har kommet med flere selvbetjeningsløsninger på nett de siste par årene. I tillegg til å levere salgsmelding kan du nå blant annet melde tapt vognkort, tapt førerkort, bestille time til oppkjøring og finne kjøretøyopplysninger på nettet.

– Vi har stort fokus på å gjøre hverdagen enklere for folk. Statens vegvesen har de siste årene arbeidet med å utvikle selvbetjeningsløsninger slik at tjenester som tidligere innebar at den enkelte måtte besøke en trafikkstasjon, nå kan gjennomføres hjemme fra din egen stue. Det er i overkant av én million kjøretøy som skifter eier hvert år. Når disse eierne ikke lenger trenger å besøke trafikkstasjonen i forbindelse med kjøp og salg av kjøretøy, innebærer det en vesentlig forenkling for brukerne, samt en effektivisering for Statens vegvesen, sier Solvik-Olsen.

Andre saker å lese

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

06-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

Kronprinsesse Mette-Marit beklager for situasjonen hun har plassert kongehuset i, i en ny uttalelse om det hun beskriver som sitt vennskap med Jeffrey Epstein.

Les mer i RingeriksAvisa

Gran kommune blir en del av Akershus fylke

06-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gran kommune blir en del av Akershus fylke

Kommunal- og distriktsdepartementet foreslår i dag at Gran kommune endrer fylkestilhørighet fra Innlandet til Akershus.

Les mer i RingeriksAvisa

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

06-02-2026 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

(LEDER) Det er mulig å mene to ting samtidig: Ja - rådhuset skal ha ryddige sikkerhetsrutiner, skriftlige avklaringer og klare grenser for hvem som får tilgang hvor. Og nei -...

Les mer i RingeriksAvisa

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

05-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

Økokrim har besluttet å åpne etterforskning mot Thorbjørn Jagland for mistanker om grov korrupsjon etter opplysninger i Epstein-filene.

Les mer i RingeriksAvisa