mandag, 05 desember 2016 09:04

DAB er større enn FM

Skrevet av

DAB er nå den mest brukte lytterplattformen i Nordland. 42 prosent av lyttertimene skjer på DAB, mens FM-lyttingen bare utgjør 38 prosent.

Konverteringen til det digital radio har kommet langt. Nye tall viser at 71 prosent av alle norske husstander nå har en eller flere DAB-radioer. I Nordland, som nærmer seg tidspunkt for avvikling av nasjonale FM-sendinger, er det DAB i 77 prosent av alle husstander.  

- Den moderne radioen har gitt gjenklang hos lytterne fordi det innebærer flere kanaler. Alle får flere kanaler med DAB-radio. I et fylke som Nordland er det mange små steder som opplever en svært stor kanalvekst. Lyd uten skurr er også noe som appellerer til mange, forklarer Ole Jørgen Torvmark i Digitalradio Norge. Selskapet representerer kringkasterne NRK, P4-Gruppen og Bauer Media.

Høy digital lytting

I følge ferske lyttertall fra oktober og november er digital radio dominerende blant lytterne i hele  landet. 70 prosent av lytterne bruker en digital plattform som DAB, internett eller digital tv hver eneste dag. DAB er den desidert største av disse plattformene, i følge Kantar Gallup.

- Bruken av DAB som plattform har økt kraftig etter at sendernettene fikk full dekning, og bruksmønsteret som gjenspeiles i dag har vært tydelig siden 2012 da man begynte den digitale målingen. Nordmenn liker å høre radio på gamlemåten, noe som kan forklare den store DAB-oppslutningen. DAB viderefører fordelene fra tradisjonell kringkasting, men tilbyr samtidig flere kanaler, sier Torvmark.

77 prosent av radiolytterne i Nordland bruker nå minst en digital plattform. 42 prosent av lyttertiden foregår på DAB, mens 38 prosent av lyttertiden er på FM. Internett og tv står for henholdsvis 13 og 6 prosent av radiolyttingen.

Lavere i bil

Digitalradioundersøkelsen fra TNS Gallup kartlegger også når nordlendingene  planlegger å gjøre oppgradering i bil. 60 prosent oppgir at de vil vente til slukking. 32 prosent har allerede DAB i bilen.

Tilsvarende tall på landsbasis er 49 prosent og 28 prosent.

- Mange bør begynne gjøre oppgraderingen nå for å ha radioutstyret på plass til 11. januar. Det finnes løsninger for alle typer biler og vi anbefaler å gjøre gode forundersøkelser. Det skal ikke koste 18.000 kroner, slik vi har sett eksempler på, sier Torvmark.

DAB-dekningen i Norge er bekreftet å ha 99,7 prosent befolkningsdekning av norske myndigheter. Det gjøres mindre justeringer som vil bedre dekningsgraden enkelte steder i landet. Kanaler har ulik dekning både på FM og DAB.

Andre saker å lese

Treg mage? Denne frukten får fart på sakene!

26-08-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Treg mage? Denne frukten får fart på sakene!

Grønn kiwi har som første ferske frukt fått sin egen helsepåstand i EU.

Les mer i RingeriksAvisa

Mot rekord i forhåndsstemmer

26-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Mot rekord i forhåndsstemmer

Over en halv million har så langt forhåndsstemt før stortingsvalget 8. september. Det ligger helt klart an til rekord i forhåndsstemmer, sier en valgforsker.

Les mer i RingeriksAvisa

Røykutrykning til Ringeriksbadet

25-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tidlig mandag morgen rykket nødetatene ut til Ringeriksbadet etter melding om røykutvikling. Meldingen kom klokken 05.10, og både politi og brannvesen dro til stedet. Etter en gjennomgang av bygget konkluderte brannvesenet...

Les mer i RingeriksAvisa

Vedum trekker EUs strenge miljøkrav inn i valgkampen

25-08-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Vedum trekker EUs strenge miljøkrav inn i valgkampen

Norge bør ikke føye seg etter kravene fra EU når det gjelder nye regler for avløp, drivstoffavgifter og boliger, mener Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum.

Les mer i RingeriksAvisa