torsdag, 17 november 2016 13:47

Verdens beste hos Eger

Skrevet av
Verdens beste hos Eger Foto: Frank Tverran

Hos Eger i Hønefoss kan du få en smak av verdens beste ost. Den heter Kraftkar og setter en ekstra spiss på denne hamburgeren.

Den norske blåmuggosten Kraftkar fra Tingvollost deltok i en konkurranse hvor det deltok 3.021 oster fra 31 land. Til å dømme i konkurransen var det 266 dommere fra 26 land. 66 forskjellige team delte ut bronse, sølv og gull til forskjellige ostetyper samtidig som de delte ut "supergull" til noen få oster som skulle være med i konkurransen om verdens beste.

Og da var det bare 16 oster igjen. Dommerpanelet kom fra UK, Japan, Syd-Afrika, Mexico, Frankrike, Italia og Sverige. Disse ostene ble testet foran kamera og publikum.

Og vinneren ble norske Kraftkar fra Tingvollost. Osten kan du få kjøpt i resepsjonen på Sundvolden Hotell og du kan også bestille den hos Eger i Storgata i Hønefoss.

Og vi kan føye til for egen regning at osten egner seg godt til å fylle kyllingfileter med! Vin til blåmuggost? Selvfølgelig, og den skal være søt. Spør på polet.

Sist redigert torsdag, 17 november 2016 13:53

Andre saker å lese

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

Det var dramatikk om bord da en powerbank gikk varm og begynte å ryke på et fly fra Oslo til Tromsø 15. februar. Flyet nødlandet på Værnes.

Les mer i RingeriksAvisa

God start på året for Kino-Norge

02-03-2026 Film NTB - avatar NTB

God start på året for Kino-Norge

Det ble solgt over 1,5 millioner kinobilletter i årets to første måneder. Det er en økning på 13 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa

Bankinnbrudd i Ørje – brukte trolig sprengstoff

02-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Bankinnbrudd i Ørje – brukte trolig sprengstoff

Det er store skader på lokalene til Marker Sparebank i Ørje etter et innbrudd natt til mandag. Politiet leter etter en grå bil i forbindelse med saken.

Les mer i RingeriksAvisa