fredag, 19 juni 2015 08:42

Nå må banksparerne våkne

Skrevet av

Bankenes innskuddsrenter er på rekordlave nivåer etter nok et rentekutt. – Banksparing har blitt ren oppbevaring, mener Storebrands forbrukerøkonom.

Mange banker har varslet nye rentekutt som følge av rentenedsettelsen fra Norges Bank. Det er dårlige nyheter for alle som har mye penger stående i banken.

– Vi har blitt vant til å juble for lave renter, men nå bør alle banksparerne virkelig våkne. Pengene blir i realiteten mindre verdt når de står i banken år etter år, advarer forbrukerøkonom Kristina Picard i Storebrand.

I løpet av 2014 økte husholdningenes bankinnskudd med 8 prosent, ifølge SSB. Forbrukerøkonomen mener den siste rentenedsettelsen bør være spikeren i kista for banksparing som alternativ for dem som sparer langsiktig.

Går i minus

Får du to prosent årlig rente på konto, taper du i realiteten penger når du trekker fra skatt og inflasjon.

– Banksparing har blitt ren oppbevaring, ikke sparing. Poenget med langsiktig sparing er å sikre og helst øke kjøpekraften, at pengene vokser slik at du får mer for dem den dagen du skal bruke dem. Slik er det ikke med banksparing når rentene er så lave som nå.

Unntaket er BSU, som på grunn av høyere rente og gunstige skatteregler fortsatt er en god spareform for dem som sparer til bolig.

Bør spare i fond

Forbrukerøkonomen anbefaler derimot fondssparing for dem som sparer langsiktig, for eksempel til pensjon.

– Bankkonto er et godt alternativ hvis du sparer til årets ferie eller skal bruke pengene i nærmeste fremtid, men sparer du langsiktig nå, må du over i aksje- eller kombinasjonsfond, mener Picard.

– Fondssparing har høyere risiko enn banksparing, men over tid har fondssparing slått banksparing med god margin, avslutter hun.

 

Forbrukerøkonomens sparetips:

- Betal ned gjelden til et komfortabelt nivå, rundt 60-75 prosent av boligens verdi før du starter annen sparing.

- Spre risikoen i sparingen din: Spar i bolig ved å betale ned gjeld,spar langsiktig i aksjefond og kombinasjonsfond for god avkastning, og sett av noe buffer i banken for å unngå likviditetskriser.

- Har du boliglån og vil spare i tillegg til å nedbetale, bør du spare i noe som forventes å gi høyere avkastning enn lånerenten. Typisk er dette aksjefond og kombinasjonsfond med høy aksjeandel.

- Personer som nærmer seg pensjonsalder, bør trappe ned aksjeandelen i sparingen sin for å redusere risikoen i den siste perioden av sparingen.

Andre saker å lese

Marius Borg Høiby dømt til fengsel i fire år

15-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby dømt til fengsel i fire år

Marius Borg Høiby (29) er dømt til fengsel i fire år i Oslo tingrett. Han er dømt for to av de fire voldtektene han sto tiltalt for.

Les mer i RingeriksAvisa

Høyteknologisk VM: Ballen må lades før hver kamp

14-06-2026 Sport NTB - avatar NTB

Høyteknologisk VM: Ballen må lades før hver kamp

Dommerne er utstyrt med kamera, ballen må lades og samtlige spillere er 3D-skannet før turneringsstart. Årets VM-sluttspill er det mest teknologitunge hittil.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå skal det bli lettere å finne ut hva som skjer på Hadeland

14-06-2026 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Nå skal det bli lettere å finne ut hva som skjer på Hadeland

Hadeland IPR har lansert Hadelandkalenderen - en felles aktivitetskalender for Jevnaker, Gran og Lunner. Målet er å samle lokale arrangementer på ett sted, slik at innbyggere, hyttefolk og besøkende lettere...

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt rakett-forsøk på Andøya mandag kveld

14-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Nytt rakett-forsøk på Andøya mandag kveld

To måneder etter at forrige forsøk ble avbrutt, bekrefter Isar Aerospace at de vil prøve på nytt å skyte opp sin Spectrum-rakett fra Andøya mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa