torsdag, 04 august 2016 09:13

"Pokeboller" i Pokémon-eldorado

Skrevet av
Marie Cecilie Johnsrud og Anine Olsen Englund med nybakte "pokeboller" i Kafé Standpunkt Marie Cecilie Johnsrud og Anine Olsen Englund med nybakte "pokeboller" i Kafé Standpunkt

Området rundt Eidsvollsbygningen og Eidsvoll 1814 er et Pokémon-eldorado med 15 Poké- stopp og 2 gymmer. Det vrimler derfor av Pokémon Go-spillere i området. Takket være unge, kreative ansatte i Kafé Standpunkt kan de nå også få kjøpt nybakte "pokeboller".


For museet Eidsvoll 1814 er det interessant å se at kulturarvsstedet er en blitt levende møteplass i Pokémon Go-universet. Kulturarvssteder har gjerne en historie som tidligere samlingsplasser, steder folk kom sammen for å handle, forhandle og beslutte viktige saker. Eidsvollsbygningen er i så måte en av norgeshistoriens viktigste møteplasser.

- Vi befinner oss i et Pokémon-eldorado på historisk grunn, og vi gleder oss over alle som kommer til området rundt Eidsvollsbygningen, sier fungerende direktør ved Eidsvoll 1814, Astrid Galstad. - Vi ser nå en slags revitalisering av møteplassen muliggjort av moderne teknologi. Dette inspirerer oss som museum til å tenke over hva vi kan bidra med til alle som er på beina på leit etter Pokémons. Våre unge ansatte i Kafé Standpunkt fikk ideen til å bake "pokeboller" og dekorere med melis og sjokoladeglasur, og jeg regner med at disse vil få bein å gå på, avslutter Galstad.

Så hva med en søndagstur til Eidsvoll?

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa