onsdag, 03 august 2016 09:13

Sammenlagtseier for juniorlandslaget

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Sammenlagtseier for juniorlandslaget Foto: Arrangøren

Juniorlandslaget tok rikelig for seg av premiebordet under helgens Niedersachsen Rundfahrt i Tyskland. Iver Knotten vant rittet sammenlagt, Andreas Leknessund vant ungdomstrøyen og Norge vant lagkonkurransen.

Iver Johan Knotten vant etapperittet sammenlagt, med god hjelp fra de øvrige gutta på laget. Før den siste etappen på 120 km var det ikke gitt at den norske unggutten skulle vinne, men når feltet kom samlet til mål var sammenlagtseieren et faktum, med en margin på fem sekunder til mexikanske Hernande Villalobos. Sistemann på pallen ble Ruben Apers fra Belgia, 15 sekunder bak vinneren.

- Vi bestemte oss på forhånd på at dette var et ritt vi skulle være med å prege. Det synes jeg vi klarte veldig bra. Første etappe hadde vi med Leknessund i det avgjørende bruddet som holdt inn. Samtidig var Knotten på skuddhold med en god tempo, forteller landslagsleder Kai Lexberg.

Dobbelt norsk på tempoen

Tempoetappen lørdag morgen ble som ventet avgjørende for sammendraget, og det endte med dobbeltseier.

-Tempoene til Knotten(seier) og Leknessund(nummer to) var sterke. De viser at igjen at de holder et høyt internasjonalt nivå på tempo, sier Lexberg.

Leknessund og Knotten i gul trøye

Etter tempoetappen ledet Leknessund rittet sammenlagt, med Knotten like bak på tredjeplass.

- Etter tempoen hadde vi to mann å spille på med tanke på sammendraget. Knotten gikk med i bruddet som holdt inn på etappe 2b og tok over sammenlagtledelsen. Han ledet bare med 5 sekunder før siste etappe, så det var spennende helt inn, forteller landslagslederen.

Spurtseier til Kjemhus

Søndagens avslutningsetappe endte best tenkelig for det norske laget. I tillegg til å forsvare sammenlagtledelsen vant de også etappen.

- På siste etappe fikk vi til et veldig bra opptrekk av Leknessund og Aalrust. Joakim Kjemhus hadde lovet seier på forhånd om vi klarte å holde det samlet, og det klarte han, sier Lexberg med en glimt i øyet.

- Ellers var det veldig bra lagkjøring på siste etappe for å sikre sammenlagtseieren, føyer han til.

Det var ikke bare sammenlagtseier og etappeseier juniorgutta fikk med seg. Andreas Leknessund ble nummer 6 sammenlagt og vant ungdomstrøya i etapperittet. Det norske landslaget ble også best i lagkonkurransen. I kampen om de øvrige trøyene i rittet, fikk Joakim Kjemhus en tredjeplass i sprintkonkurransen, og Håkon Aalrust ble nr. 2 i kamp om klatretrøya.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa