onsdag, 12 august 2026 09:04

Oljefondet satte ny rekord i første halvår

Skrevet av
Oljefondsjef Nicolai Tangen under Arendalsuka. Han sier oljefondstallene hittil i år er drevet av god avkastning i aksjemarkedet. Oljefondsjef Nicolai Tangen under Arendalsuka. Han sier oljefondstallene hittil i år er drevet av god avkastning i aksjemarkedet. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Oljefondet tjente 1 753 milliarder kroner i første halvår 2026. Det er den høyeste kroneavkastningen fondet noen gang har hatt i løpet av et halvår.

Statens pensjonsfond utland, bedre kjent som Oljefondet, fikk en avkastning på 9,4 prosent i årets seks første måneder. Resultatet var 0,22 prosentpoeng bedre enn avkastningen til fondets referanseindeks.

Det var særlig aksjeinvesteringene som bidro til rekordresultatet. Disse ga en avkastning på 13 prosent, mens renteinvesteringene ga 0,9 prosent.

Investeringene i unotert eiendom fikk en avkastning på 3 prosent. Unotert infrastruktur for fornybar energi endte derimot med en negativ avkastning på 0,2 prosent.

– Resultatet er drevet av god avkastning i aksjemarkedet, særlig fra asiatiske teknologiaksjer, sier fondets leder Nicolai Tangen.

Sterkere krone trakk ned verdien

Selv om investeringene ga en regnskapsmessig avkastning på 1 753 milliarder kroner, økte ikke fondets samlede verdi like mye.

Den norske kronen styrket seg mot flere av valutaene fondet er investert i. Valutaendringene reduserte den målte fondsverdien med 427 milliarder kroner. Samtidig ble fondet tilført netto 89 milliarder kroner etter fradrag for kostnader.

Samlet økte fondets verdi med 1 416 milliarder kroner i løpet av halvåret. Ved utgangen av juni var fondet verdt 22 683 milliarder kroner. 

Mer enn doblet siden 2020

oljefondet

Nicolai Tangen tiltrådte som leder for Norges Bank Investment Management 1. september 2020. Ved utgangen av samme år var fondet verdt 10 914 milliarder kroner. Ved utgangen av første halvår 2026 var verdien kommet opp i 22 683 milliarder kroner – mer enn dobbelt så mye som ved utgangen av 2020.

Utviklingen må ikke forveksles med fondets investeringsavkastning alene. Fondsverdien påvirkes også av tilførsel av nye midler og endringer i kronekursen.

Ved utgangen av juni var 72,1 prosent av fondet investert i aksjer og 25,8 prosent i rentepapirer. Unotert eiendom utgjorde 1,6 prosent, mens 0,5 prosent var investert i unotert infrastruktur for fornybar energi.

Andre saker å lese

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bes…

25-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bestå

Skue Sparebank, som har filial ved Søndre torv i Hønefoss, planlegger en ny sammenslåing. Denne gangen er det Romerike Sparebank som er fusjonspartner. Bankene lover å beholde både de ansatte...

Les mer i RingeriksAvisa

KI brukes i nesten alle hjem og i fem av ti bedrifter

25-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI brukes i nesten alle hjem og i fem av ti bedrifter

Bruken av kunstig intelligens har økt betydelig i år. Den sterkeste veksten finner man blant personer mellom 75 og 79 år, ifølge SSB-tall.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge og Haaland med historisk seier over Danmark: – For et monster

25-09-2026 Sport NTB - avatar NTB

Norge og Haaland med historisk seier over Danmark: – For et monster

Danmark slo tilbake etter norsk drømmestart, men Erling Braut Haaland kom til unnsetning og sørget for norsk seier for første gang i en tellende kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Norges Bank hever styringsrenta til 4,5 prosent

24-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Norges Bank hever styringsrenta til 4,5 prosent

Styringsrenta heves fra 4,25 til 4,5 prosent, heter det i rentebeslutningen fra Norges Bank.

Les mer i RingeriksAvisa