onsdag, 17 juni 2026 11:43

Politiet fant kokain i bygård i Hønefoss sentrum

Skrevet av
Politiet fant kokain i bygård i Hønefoss sentrum Illustrasjon: ChatGPT etter instruks fra Frank Tverran

En mann i 30-årene er dømt etter at politiet fant kokain i en bygård i Hønefoss sentrum.

Saken ble behandlet i Ringerike og Hallingdal tingrett 5. juni. Dommen ble avsagt 11. juni.

Ifølge dommen oppbevarte mannen 4,56 gram kokain fordelt på fem små lynlåsposer i egen leilighet. Politiet fant også 19,9 gram kokain i trappeoppgangen i samme bygård, men retten fant det ikke bevist utover enhver rimelig tvil at dette tilhørte mannen.

Tiltalen gjaldt opprinnelig oppbevaring av til sammen 24,46 gram kokain.

Mannen erkjente delvis straffskyld. Han forklarte at kokainen som ble funnet i leiligheten var hans, men nektet for å ha noe med posen i trappeoppgangen å gjøre.

Retten viser til at politiet også la frem Vipps-transaksjoner og meldinger som kunne knyttes til kjøp, bruk og mulig salg av narkotika. Samtidig mente retten at bevisene ikke var entydige nok til å knytte mannen til hele kokainbeslaget.

Et politivitne forklarte at det på adressen har forekommet både oppbevaring og salg av narkotika også fra andre enn den tiltalte. Det ble derfor ikke utelukket at kokainen i trappeoppgangen kunne tilhøre en annen person.

Mannen ble dømt for oppbevaring av 4,56 gram kokain. Han er tidligere domfelt for lignende forhold, noe retten la vekt på som skjerpende.

Samtidig la retten vekt på at mannen tilsto det forholdet han ble dømt for, at saken lå noe tilbake i tid, og at han har forklart at han mottar rusbehandling og har brutt med miljøet.

Straffen ble satt til 30 timer samfunnsstraff, med en gjennomføringstid på 90 dager. Dersom samfunnsstraffen ikke gjennomføres, må han sone 23 dager i fengsel.

Retten besluttet også at 4,56 gram kokain skal inndras til fordel for statskassen.

Mannen ble ikke dømt til å betale sakskostnader.

Andre saker å lese

Bil rullet rundt flere ganger – tenåring mistenkt for promillekjøring

02-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En ung mann er mistenkt for promillekjøring etter en utforkjøring i Kolkinnveien i Ringerike natt til søndag.

Les mer i RingeriksAvisa

Har du en av disse 7 plantene? Da kan hagen din bli en brannfelle

01-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Har du en av disse 7 plantene? Da kan hagen din bli en brannfelle

Hva du planter, og hvor du planter det, kan avgjøre hvor fort en brann sprer seg. Tujahekk er på verstingliste.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sommermarkedet tar seg opp igjen

01-08-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sommermarkedet tar seg opp igjen

Etter noen rolige ferieuker øker aktiviteten igjen i eiendomsmarkedet i Ringerike. Hvalsveien 142 topper denne ukens oversikt med et salg på 5,9 millioner kroner, mens også flere andre boliger ble...

Les mer i RingeriksAvisa

Utagerende hotellgjest havnet i arresten

01-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En beruset og utagerende mann i 20-årene ble sent fredag kveld innbrakt til arresten etter bråk på Scandic Hønefoss i Kongens gate.

Les mer i RingeriksAvisa