onsdag, 29 april 2026 09:38

Regjeringen utreder behovet for mer arbeidsinnvandring

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap) vil at Norge skal være forberedt på hardere konkurranse om arbeidsinnvandrere når det blir for få arbeidstakere i Norge. Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap) vil at Norge skal være forberedt på hardere konkurranse om arbeidsinnvandrere når det blir for få arbeidstakere i Norge. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Økende knapphet på arbeidskraft vil bety at arbeidsinnvandrere vil bli viktig for Norge. Nå setter regjeringen ned et utvalg som skal analysere behovet.

– Vi må forvente økende knapphet på arbeidskraft og arbeidsinnvandrere er et viktig supplement til arbeidstakere i Norge. Samtidig kan det bidra til større sårbarhet i norsk økonomi, skriver Arbeids- og inkluderingsdepartementet onsdag.

Derfor setter regjeringen ned et utvalg som skal analysere betydningen arbeidsinnvandringen har for det norske samfunnet. Det vises til at det i perioder med høy aktivitet i norsk økonomi og med knapphet på arbeidskraft så har arbeidsinnvandringen dempet presset i økonomien. Men i årene framover kan det bli hardere konkurranse om arbeidskraften i Europa, skriver departementet.

– Utvalget skal også foreslå mulig ny politikk slik at vi i fremtiden sikrer at Norge har den arbeidskraften vi trenger, samtidig som vi klarer å inkludere flere av dem som står utenfor arbeidslivet, sier arbeids og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap).

NTB

Andre saker å lese

Kripos advarer mot å se på sosiale medier som ufarlige

19-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kripos advarer mot å se på sosiale medier som ufarlige

Barn og unge på sosiale medier har en økt risiko for å bli utsatt for kriminalitet. Ifølge Kripos etableres kontakt med barna ofte på plattformer som voksne oppfatter som ufarlige.

Les mer i RingeriksAvisa

Årets svakeste Høyre-måling

19-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Årets svakeste Høyre-måling

Høyre får 15,3 prosent på en ny måling fra Opinion, den svakeste oppslutningen siden Ine Eriksen Søreide ble valgt som partileder i februar.

Les mer i RingeriksAvisa

Far siktet for å ha leid prostituert til mindreårig sønn

18-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann er siktet for å ha leid en prostituert til sin sønn, som er under 16 år, skriver Nordlys.

Les mer i RingeriksAvisa

Tollerne tar mer narkotika: – Norge er et lukrativt marked

18-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tollerne tar mer narkotika: – Norge er et lukrativt marked

Tolletaten har beslaglagt over 1,2 tonn hasj og i underkant av én million narkotiske piller i første halvdel av 2026. Det går mot et rekordår i hasjbeslag.

Les mer i RingeriksAvisa